inf. ze strony KK ZZPP – Korpus Służby Cywilnej

Dlaczego Związek Zawodowy Pracowników Policji możemy nazwać obrońcą Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej?

Ponieważ Związek Zawodowy Pracowników Policji jako JEDYNA organizacja związkowa zrzeszająca pracowników Policji stanowczo sprzeciwiła się MSWiA, które planowało likwidację służby cywilnej w Policji !!!
W ciągu ostatnich 2 lat, aż do października 2023 roku, trwała zażarta walka naszego związku z Sekretarzem Stanu w MSWiA Maciejem Wąsikiem i pozostałymi organizacjami związkowymi uczestniczącymi w rozmowach, podczas których z determinacją walczyliśmy o honorowanie zapisów znajdujących się w Konstytucji RP, czyli w tym najwyższej rangi akcie prawnym Państwa Polskiego.
Cyt. fragment preambuły z Konstytucji RP „Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali, wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi, a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej.” !!!
Obchodzone kilka dni temu, 3 maja, święto uchwalenia Konstytucji RP, musi być gwarantem praworządności, musi być gwarantem stabilności fundamentalnej zasady: wszelkie akty prawne, jakie obowiązują w Polsce nie mogą naruszać postanowień Konstytucji!
A to właśnie w niej, w art. 153 powołany został w urzędach administracji rządowej korpus służby cywilnej, którego celem jest zapewnienie zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa.
Plany likwidacji służby cywilnej w Policji, według deklaracji Sekretarza Stanu w MSWiA Macieja Wąsika, miały wejść w życie już od 1 stycznia 2024 roku. Przypominamy, że to właśnie tego dnia fakt bycia częścią służby cywilnej zagwarantował podwyżki wynagrodzeń wszystkim pracownikom Policji, których zarobki były niższe od ustalonego poziomu – mnożnika 1,8. ????
My, członkowie Związku Zawodowego Pracowników Policji, jesteśmy ogromnie dumni z siebie, bo swoją determinacją i konsekwencją, pomimo wszystkim (nawet pozostałym związkom zawodowym) ZABLOKOWALIŚMY proces likwidacji służby cywilnej w Policji i pozostałych służbach podległych MSWiA. ZABLOKOWALIŚMY proces zmierzający do złamania zapisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Dziękujemy każdemu członkowi naszego związku, bo to dzięki WAM, NAM wszystkim stanowimy siłę, która umiała przeciwstawić się w obronie wartości konstytucyjnych, niezależności służby publicznej oraz dla naszej przyszłości, która pod płaszczem ochronnym służby cywilnej daje gwarancję stabilności zatrudnienia i…
RÓWNAMY W GÓRĘ. Nigdy w dół. Pamiętajcie !!! 
Komisja Krajowa Związku Zawodowego Pracowników Policji
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „CZY WIESZ, DLACZEGO.. ZWIĄZEK ZAWODOWY PRACOWNIKÓW PRACO POLICJI JEST OBROŃCĄ KONSTYTUCJI RP? ZWIAZEK ZAWODOWY PRACOWNIKÓW POLICJI KONSTYTUCJA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ CZYTAJ W OPISIE”

inf. ze strony KK ZZPP – Vivat maj ! 3 maj!

Ministra Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:
„W Konstytucji RP mamy zapisane prawa pracownicze i związkowe.”
 „jest dobrą okazją by przypominać, że demokratyczne państwo polskie zostało zbudowane wysiłkiem tych, którzy walczyli o prawa pracownicze – czyli związków zawodowych”

 

Święta majowe to okazja, by zarówno wyrazić dumę z naszych narodowych osiągnięć, jak i podjąć dyskusję o ich pielęgnacji. My, Związek Zawodowy Pracowników Policji obrońcy Konstytucji RP, którzy przeciwstawili się jej łamaniu (nasze VETO na próbę likwidacji służby cywilnej w Policji) w szczególny sposób celebrujemy dzisiejsze święto.
O tym więcej wkrótce, bo uważamy że oprócz uroczystego obchodzenia 1, 2 i 3 maja, ten czas należy wykorzystać na wypoczynek i miłe spotkania. Kontynuujmy więc relaks, by od nowego tygodnia wytężenie zabrać się do walki o godność pracowników Policji !!!
Vivat maj ! 3 maj!

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „CZY WIESZ, ŻE... ŻE ZWIĄZEK ZAWODOWY PRACOWNIKÓW POLICJI INFORMUJE 3 3 MAJA KONSTYTUCJA RZECZYPOSPOLITE) POLSKIEJ #KONSTYTUCJA GWARANTUJE PRAWO DO ZRZESZANIA! to PODSTAWA NASZEJ SIŁY! ZWIAZEK ZAWODOWY PRACOWNIKÓW POLICJI”

ważne inf. ze strony KK ZZPP – spotkanie Komendantem Głównym Policji insp. Markiem Boroniem

Dzisiaj, 26 kwietnia 2024 roku odbyło się spotkanie przedstawicielek Związku Zawodowego Pracowników Policji: Joanny Stec-Trzpil i Doroty Gielecińskiej z insp. Markiem Boroniem, Komendantem Głównym Policji.
Godzinną rozmowę uznajemy za wielce owocną i obfitującą w wiele konkretnych deklaracji z obu stron.
Na tę chwilę z wielką radością informujemy, za zgodą Pana Komendanta, o postępach dotyczących naszej petycji złożonej do Prezydenta RP w dniu 1 grudnia 2023 roku w sprawie pracowników Policji.
Przypominamy w kwestii petycji:
➡️ Po monitach w Kancelarii Prezydenta RP i po przekroczeniu ustawowego czasu, otrzymaliśmy informację, że kancelaria przesłała naszą petycję z postulatami do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
➡️ MSWiA przesłało z kolei petycję do Komendy Głównej Policji, celem zajęcia stanowiska.
➡️ Oto przedstawiamy Wam przedmiotowe stanowisko Pana Komendanta Głównego Policji, które w naszych oczach zyskuje na najwyższy szacunek i uznanie.

Pierwszy raz bowiem, od baa…aardzo dawna, mamy czarno na białym, oprócz deklaracji słownych, że najwyższe kierownictwo KGP w PEŁNI popiera nasze postulaty dotyczące zarówno potrzeb płacowych, jak i uregulowania statusu pracownika Policji w ustawie o Policji.

Ogromne podziękowania dla Pana Komendanta Boronia za charyzmę i wstawienie się w Ministerstwie za nami, najgorzej traktowanymi pracownikami w administracji rządowej!

To dla nas ogromna motywacja od działania i dobry prognosta na zakończenie problemów, które od lat pozostają nierozwiązane.

inf. ze strony KK ZZPP – targi Polsecure

Nie ma Policji bez pracownika Policji!
Tą dewizą konsekwentnie się kierujemy i dlatego zaznaczamy naszą obecność na wszystkich ważnych okolicznościach dla polskiej Policji.

Jednym z takich ważnych wydarzeń w kalendarzu Policji są odbywające się raz na dwa lata targi Polsecure. Stąd też w dniach 23-25 kwietnia br.
w Kielcach, Przewodnicząca Komisji Krajowej Związku Zawodowego Pracowników Policji Joanna Stec-Trzpil, uczestniczyła w szeregu konferencji dotyczących m.in.:
???? funduszy unijnych
???? cyberbezpieczeństwa w dobie zagrożeń hybrydowych i militarnych
???? sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i deepfakes
???? pt. „Policja – pracodawca z wyboru”.

Ponadto nasza Przewodnicząca odbyła wiele rozmów z obecnymi na III Międzynarodowych Targach Polsecure komendantami, dyrektorami biur KGP mając na względzie uwrażliwienie naszej najwyższej kadry kierowniczej na problemy pracowników Policji, ze wskazaniem pomysłów na ich rozwiązywanie.

A teraz… bogatsi o zdobytą wiedzę, kontynuujemy ofensywę o poprawę warunków pracy i płacy naszej grupy zawodowej 🙂
Komisja Krajowa Związku Zawodowego Pracowników Policji

 

inf. ze strony KK ZZPP – wywiad z Szefową Służby Cywilnej

24 kwietnia 2024 roku ukazał się w Dzienniku Gazeta Prawna wywiad z Anitą Noskowską-Piątkowską, Szefową Służby Cywilnej.
Ponieważ, by przeczytać cały artykuł trzeba mieć wykupioną płatną subskrybcję i nie będzie on dostępny dla wszystkich, cyt. za
„Tak, będę postulowała stały wzrost wynagrodzeń w kolejnym roku” – powiedziała nowa Szefowa Służby Cywilnej zapytana o to, czy będzie zabiegać o podwyżki dla urzędników.

Tchnie optymizmem… 🙂 🙂 🙂

Komisja Krajowa Związku Zawodowego Pracowników Policji
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „ZWIĄZEK ZAWODOWY PRACOWNIKÓW POLICJI INFORMUJE "...TAK, BĘDĘ POSTULOWAŁA STAŁY WZROST WYNAGRODZEN W KOLEJNYM ROKU..." ANITA NOSKOWSKA-PI NOSKOWSKA-PIĄTKOWSKA PIĄTKOWSKA SZEFOWA SŁUŻBY CYWILNEJ W WYWIADZIE DO DZIENNIKA GAZETY PRAWNEJ ZWIAZEK ZAWODOWY PRACOWNIKÓW POLICJI”

inf. ze strony KK ZZPP – nasze propozycje na spotkaniu z Szefową KSC cd.

Zgodnie z naszą deklaracją poczynioną w przeddzień spotkania z Szefową Służby Cywilnej w KPRM, podczas rozmów, które poruszały organizacje związkowe w dniu 19 kwietnia br. nie mogło zabraknąć tematu, o którym my, jako Związek Zawodowy Pracowników Policji mówimy już od listopada ubiegłego roku.
Chodzi o zmiany w ustawie o służbie cywilnej umożliwiające przejście pracowników normatywnych realizujących zadania administracyjno-biurowe w Policji do służby cywilnej, bez procedury konkursowej i bez służby przygotowawczej !!!
 Temat został zreferowany, uzupełniony istotnymi argumentami i danymi statystycznymi pokazującymi, że spośród ok. 12 000 stanowisk bezmnożnikowych w Policji ten problem dotyczy blisko 7 000 osób.
Najważniejsze, że zgłoszona materia została zapisana przez przedstawicieli KPRM oraz Panią Anitę Noskowską-Piątkowską i teraz… czekamy, aż nowe władze w Służbie Cywilnej odniosą się do nich, jak padło na spotkaniu, może już około czerwca br.
Liczymy na to bardzo, a tymczasem przygotowujemy kolejne dowody, dlaczego musimy uregulować to zagadnienie problemowe, bo m.in.:
???? ważne jest usystematyzowanie polityki kadrowej w Policji,
???? musi nastąpić odseparowanie obowiązków administracyjnych od zadań pomocniczych i obsługi,
???? tylko tą drogą możemy wyeliminować dyskryminację występującą wśród pracowniczych grup zawodowych zatrudnionych w Policji.

 

Komisja Krajowa Związku Zawodowego Pracowników Policji

Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób i tekst „ZWIĄZEK ZAWODOWY PRACOWNIKÓW POLICJI INFORMUJE ZWIAZEK ZAWODOWY PRACOWNIKÓW POLICII SPOTKANIE W KPRM CIĄG DALSZY TEMAT: BEZKONKURSOWE PRZECHODZENIE Z NORMATYWU DO KORPUSU”

inf. ze strony KK ZZPP – Spotkanie z Szefową Służby Cywilnej cd.

Przewodnicząca Joanna Stec-Trzpil zgłosiła również wniosek dotyczący ustawy o służbie cywilnej. Tym razem mówimy o dodaniu urlopu nagrodowego do listy wyróżnień.
Policjanci, którzy wyróżniają się świetną pracą, inicjatywą i rozwijaniem swoich umiejętności, mogą liczyć na krótkoterminowy urlop wypoczynkowy do 10 dni roboczych. Analogiczne wyróżnienie przysługuje pracownikom zatrudnionym na podstawie Kodeksu pracy. W tym przypadku o jego długości decyduje pracodawca.
Niestety, dla członków służby cywilnej prawnie taka opcja nie jest dostępna.
Według danych zebranych przez Związek Zawodowy Pracowników Policji, urlop nagrodowy jest drugim najbardziej pożądanym wyróżnieniem, zaraz po nagrodach finansowych.
Pani Anita Noskowska-Piątkowska, kierująca Służbą Cywilną od 28 lutego br., wykazała przychylność i zrozumienie wobec przedstawianych wniosków, budząc nadzieję na ich skuteczne załatwienie.
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „ZWIĄZEK ZAWODOWY PRACOWNIKÓW POLICJI INFORMUJE ZWIĄZEK ZAWODOWY PRACOWNIKÓW POLICJI KOLEJNYM WNIOSKIEM ZGŁOSZONYM W DNIU 19 KWIETNIA 2024 ROKU PRZEZ PRZEWODNICZĄCĄ KOMISJI KRAJOWEJ ZWIĄZKU ZAWODOWEGO PRACOWNIKÓW POLICJI DO SZEFOWEJ SŁUŻBY CYWILNEJ BYŁO DODANIE DO KATALOGU WYRÓŻNIEŃ DLA CZŁONKÓW KSC: URLOPI NAGRODOWEGO”

inf. ze strony KK ZZPP – Spotkanie z Szefową Służby Cywilnej

W dniu 19 kwietnia 2024 roku w KPRM odbyło się spotkanie zapoznawcze z Panią Anitą Noskowską-Piątkowską – Szefową Służby Cywilnej.

Dla zainteresowanych umieszczamy: link do spotkania

Na tym spotkaniu Joanna Stec-Trzpil Przewodnicząca Komisji Krajowej Związku Zawodowego Pracowników Policji zgłosiła wniosek o rozpoczęcie prac i kontynuację spotkań, tym razem w formie roboczej, nad opracowaniem Programu naprawczego służby cywilnej, z uwzględnieniem tego, co należy zrobić w okresach:
???? najbliższych 6. miesięcy
???? 1. roku
???? kolejnych lat.
Zgłosiła również, by w tym Programie zastosowana została zasada obowiązująca w Unii Europejskiej tzw. zrównoważonego rozwoju.
Chodzi o to, by pracowników Policji – najniżej wynagradzanych w całej służbie cywilnej, potraktować szczególną opieką finansową. Opieką wyrównującą dysproporcje, które aktualnie funkcjonują w służbie cywilnej pomiędzy poszczególnymi urzędami.
Dla przypomnienia, do średniej w służbie cywilnej brakuje nam ponad
4000 zł !!!
Komisja Krajowa Związku Zawodowego Pracowników Policji

inf. ze strony KK ZZPP – RÓWNAMY W GÓRĘ, nigdy w dół! 

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „ZWIĄZEK ZAWODOWY PRACOWNIKÓW POLICJI INFORMUJE CZY WIESZ, ŻE... SZEFOWA SŁUŻBY CYWILNEJ WSPIERA DZIAŁANIA NASZEJ ORGANIZACJI ZWIĄZKOWEJ STWIERDZAJĄC: NIE POWINNO ZATEM DOCHODZIĆ DO SYTUACJI, W KTÓREJ ZADANIA I OBOWIĄZKI URZĘDNICZE SĄ POWIERZANE OSOBOM SPOZA KORPUSU SŁUŻBY CYWILNEJ..." SŁUZBA CYWILNA ZAWODOWY PRACOWNIKÓW! POLICH CYTAT ZE SPRAWOZDANIA SZEFA SŁUŻBY CYWILNEJ ZA 2023 ROK”

Jednym z priorytetów działania Związku Zawodowego Pracowników Policji jest modyfikacja prawa mająca na celu umożliwienie przenoszenia pracowników normatywnych w Policji do służby cywilnej bez konieczności przeprowadzania konkursów. 

Zgodnie z proponowaną przez nas nowelizacją, osoba zatrudniona w urzędzie – w jednostkach organizacyjnych Policji na stanowisku nieobjętym systemem wynagradzania mnożnikowym, mogłaby być przeniesiona do służby cywilnej na równorzędnym stanowisku pracy, bez konieczności stawania do naboru zewnętrznego, na zasadach przeniesienia.

 W opinii Związku Zawodowego Pracowników Policji, taki przypadek powinien skutkować zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, a pracownik przenoszony do służby cywilnej powinien jedynie spełniać wymogi:
5-letniego doświadczenia urzędniczego w realizowaniu takich samych zadań, jakie realizowane będą na stanowisku w służbie cywilnej,  posiadania kwalifikacji zawodowych adekwatnych do nowego stanowiska.

Proponowane zmiany mają na celu usystematyzowanie polityki kadrowej w Policji, separując obowiązki administracyjne od zadań pomocniczych i obsługi. Zdaniem naszego Związku, tylko taka droga przyczyni się do eliminacji dyskryminacji wśród grup zawodowych zatrudnionych w Policji.

Jak widać, nasze zdanie podziela nowa Szefowa Służby Cywilnej, która w tegorocznym sprawozdaniu za 2023 rok umieściła informację o kontroli NIK zwracającej uwagę m.in. na stosowaną w niektórych urzędach praktykę zatrudniania pracowników na stanowiskach „ekspertów” na podstawie ustawy o pracownikach urzędów państwowych i powierzania im tożsamych lub podobnych zakresów obowiązków do tych przypisanych pracownikom zatrudnionym na stanowiskach urzędniczych na podstawie ustawy o służbie cywilnej.

Wniosek wynikający ze sprawozdania wybrzmiał wyraźnie: „Merytoryczne zadania, które te osoby wykonują powinny być realizowane przez członków korpusu służby cywilnej.” 

Ogromnie cieszą te wnioski, które mocno wspierają nasze podjęte już w tym kierunku działania. Bo, pamiętacie: RÓWNAMY W GÓRĘ, nigdy w dół! 

inf. ze strony KK ZZPP – Sprawozdanie Szefa Służby Cywilnej

Pamiętacie dewizę Związku Zawodowego Pracowników Policji, że równamy w górę, nigdy w dół? Stąd właśnie, nasza osamotniona w ubiegłym roku, walka o służbę cywilną w Policji. Byliśmy i jesteśmy przekonani, że dobrą przyszłość administracji przynieść może jedynie bycie częścią polskiej służby cywilnej, filaru naszej państwowości, jak mówi nowa Szefowa Służby Cywilnej Pani Anita Noskowska-Piątkowska, za którą cytujemy:

????️  „…Członkowie korpusu służby cywilnej codziennie służą obywatelkom
i obywatelom naszego kraju. Państwo powinno ich pracę godnie wynagradzać – wymaga tego elementarna odpowiedzialność
i sprawiedliwość…”

Zapraszamy do lektury „Sprawozdania Szefa Służby Cywilnej o stanie służby cywilnej i o realizacji zadań tej służby w 2023 r.”, w którym znajdziecie fragment zacytowanej przez nas wypowiedzi oraz szereg bardzo istotnych informacji, istotnych również przez pryzmat naszej grupy zawodowej – pracowników Policji.

Komisja Krajowa Związku Zawodowego Pracowników Policji

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „ZWIĄZEK ZAWODOWY PRACOWNIKÓW POLICJI Sprawozdanie szefa służby cywilnej za 2023 rok Od szefowej służby cywilnej Szanowni Państwo! Za nami kilka trudnych dla służby cywilnej nastąpiły mocno nadwyrężyły nie tylko Polsce. Zmiany, które Czas najwyższy, ZWIĄZEK konstytucyjną pozycję, ograniczyły zaufanie obywateleki obywateli do administracji rządowej. PRACOWNIKÓW POLICJI wartości konstytucyjne stały się znowu istotą służby Państwu. Codzienną odpowiedzialną pracę członków korpusu służby cywilnej Polacy muszą oceniać wedle jej skuteczności,a nie przez pryzmat upartyjnienia, czy zależności od różnych wpływów. POLECAMY LEKTURĘ: SPRAWOZDANIA SZEFA SŁUŻBY CYWILNEJ ZA 2023 ROK LINK W TREŚCI OPISU I W KOMENTARZACH”