Apelujemy o ostrożność podczas trudnych jesienno - zimowych warunków na drodze

Apelujemy o ostrożność podczas trudnych jesienno - zimowych warunków na drodze

Apelujemy, aby w ten jesienny okres kierowcy zachowali na drodze szczególną ostrożność. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to najczęstsze przyczyny wypadków - zwłaszcza jesienią.

Intensywne opady deszczu oraz wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia, a także często leżące na niej liście nie sprzyjają kierującym. W takich warunkach droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuża. Dlatego pamiętajmy aby jechać z prędkością pozwalającą kierowcy kontrolować sytuację na drodze.

W tym okresie najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi. Ciemne ubrania ograniczają ich widoczność, dlatego też policjanci ruchu drogowego zarówno w codziennej służbie jak i podczas działań profilaktyczno - edukacyjnych przypominają o obowiązku posiadania elementów odblaskowych. Jest to prawny obowiązek, zgodnie z art. art. 11 ust. 4a - pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.  

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów, co pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

W roku 2016 na małopolskich drogach zginęło 65 pieszych, w tym najwięcej z nich, aż 27 w okresie od  października do grudnia. Z danych tych wynika ze blisko co 2.  pieszy zginął na drodze w okresie jesienno-zimowym.

To właśnie w tym okresie  pieszy powinien w szczególny sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo. Powinien zdawać sobie sprawę, że by uniknąć potrącenia, należy przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania jest w takich warunkach znacznie wydłużona.

Przed przejściem dla pieszych należy również  zawsze dokładnie się rozejrzeć  - nawet jeśli mamy światło zielone na sygnalizatorze - upewniając się, że możemy przejść przez jezdnię.

Rowerzystom, których jeszcze – pomimo trudnych warunków atmosferycznych - można spotkać na drogach, przypominamy o konieczności posiadania i stosowania  obowiązkowego oświetlenia.

Kierujących samochodami PROSIMY, aby bacznie obserwowali drogę i zwracali szczególną uwagę zwłaszcza na pieszych, którzy w okresie wcześnie zapadającego zmroku, mogą być niewidoczni – zwłaszcza  jeśli nie posiadają  elementu odblaskowego.