WADOWICE. Spotkanie profilaktyczne z seniorami we Frydrychowicach

WADOWICE. Spotkanie profilaktyczne z seniorami we Frydrychowicach

Policjanci z powiatu wadowickiego przez cały czas przekazują seniorom najważniejsze informacje o nowych metodach oszustów oraz bieżących zagrożeniach.  

13 kwietnia 2018 roku, w związku z realizacją programu prewencyjnego „Bezpieczny Senior”, asp. szt. Zbigniew Przybek z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii KPP w Wadowicach oraz mł. asp. Mateusz Cłapa z Rewiru Dzielnicowych KP w Andrychowie uczestniczyli w spotkaniu z seniorami w Domu Kultury we Frydrychowicach, zorganizowanego w ramach projektu Stowarzyszenia Nadzieja „Integracja Międzypokoleniowa 50+” Sołectwa Frydrychowice Gminy Wieprz.

Mundurowi poinformowali uczestniczących  o zagrożeniach na jakie narażeni są seniorzy. Omówili metody działania sprawców oszustw, przede wszystkim metodą „na wnuczka”, „ policjanta”, „prokuratora”, a także zagadnienia związane z cyberprzestępczością, bezpieczeństwem tzw. „wirtualnego pieniądza”, bankowości internetowej i oszustw internetowych. Funkcjonariusze przestrzegali przed metodami manipulacji, które wykorzystywane są przez osoby sprzedające różnego typu produkty i usługi. Przypomnieli seniorom o prawie odstąpienia od podpisanej umowy w terminie 14 dni.   

W trakcie zebrania policjanci uwrażliwiali na najważniejsze zagrożenia w ruchu drogowym, przedstawili odpowiednie przepisy Kodeksu Ruchu Drogowego w tym zakresie.

W spotkaniu uczestniczyło około 30 osób. Każdy z uczestników otrzymał dodatkowo ulotkę z podstawowymi radami dla seniorów „Babciu, dziadku – nie daj się zrobić na wnuczka”.