Rodzinny biznes trójki farmaceutów zakończony zarzutami. Właściciel kilku aptek, wraz matką oraz byłą żoną, wyłudził z Narodowego Funduszu Zdrowia 4 mln 300 tys. złotych.

Rodzinny biznes trójki farmaceutów zakończony zarzutami.  Właściciel kilku aptek, wraz matką oraz byłą żoną, wyłudził z Narodowego Funduszu Zdrowia 4 mln 300 tys. złotych.

3 października br. funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Krakowie zatrzymali trzy osoby podejrzane o wyłudzenie środków finansowych z Narodowego Funduszu Zdrowia z tytułu refundacji leków. Był to efekt śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków – Krowodrza, dotyczącego przestępczego działania tych osób w latach 2008 -2013 r.  W postępowaniu  zakwestionowano ponad 55 tys. recept, które zostały wykorzystane przez nieuczciwych farmaceutów.

45-letni mężczyzna – farmaceuta - właściciel kilku aptek na terenie województwa małopolskiego, wraz z 39-letnią (byłą) żoną oraz 72-letnią matką, pracowali w rodzinnym biznesie. Zebrane w toku postępowania materiały dowodowe jasno wskazują, że oprócz legalnej działalności gospodarczej, w 2008 r. cała trójka rozpoczęła przestępczy proceder, polegający na przerabianiu recept i uzyskiwaniu  na ich podstawie nienależnych środków finansowych z NFZ z tytułu refundacji  leków. 

Sprawcy wykorzystywali m.in. recepty in blanco, recepty bez daty wystawienia, czy jakiś danych pacjenta . Na innych, prawidłowo wypełnionych, do spisu leków dobijali inne medykamenty, za które dostawali refundacje. Jeszcze inne blankiety  przerabiali, zmieniając  ilość przepisanego przez lekarza środka leczniczego.( z 2 opakowań robili np. 20 ). To tylko niektóre z metod oszustwa, a takich śledczy dopatrzyli się ok. 30.

Z tytułu refundacji leków,  nieuczciwi farmaceuci  wyłudzili z Narodowego  Funduszu Zdrowia 4 mln. 300 tys. złotych.

Wszyscy troje usłyszeli zarzuty oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości art.286 KK w zw. z art.294 KK ) oraz  fałszowania  dokumentów (270 KK ). Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.  Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci zakazu wykonywania zawodu farmaceuty oraz prowadzenia działalności gospodarczej w postaci aptek, a także zakaz opuszczania kraju.