Policjanci zabezpieczali kolarski wyścig szosowy Nowy Targ Road Challenge i promowali bezpieczną jazdę na rowerze

Policjanci zabezpieczali kolarski wyścig szosowy Nowy Targ Road Challenge i promowali bezpieczną jazdę na rowerze

W dniach 7,8 i 9 czerwca br. policjanci zabezpieczali trzyetapowy kolarski wyścig szosowy Nowy Targ Road Challenge. Zabezpieczenie wyścigu to duże wyzwanie dla funkcjonariuszy, którzy zadbali o to, aby uczestnicy bezpiecznie dotarli do celu.

W piątek odbył się pierwszy etap wyścigu, indywidualnej jazdy na czas na dystansie 11,6 km na trasie Knurów-Ochotnica Górna. W sobotę dystans i trasa były zdecydowanie trudniejsze. Uczestnicy mieli do pokonania trasę na odcinku 102,7 km. Zarówno start i meta były w Nowym Targu. W niedzielę najdłuższy etap, aż 106,3 km mieli do pokonania rowerzyści. Teren był wymagający, a start i meta były w Dursztynie. O bezpieczny przejazd rowerzystów zadbało ponad 30 funkcjonariuszy nowotarskiej komendy i podległych komisariatów.

Dodatkowo w  sobotę na kole w Nowym Targu odbyły się zawody rowerowe dla dzieci, a na płycie boiska organizatorzy zapewnili wiele atrakcji, animacji, zabaw i konkursów. Nie zapomniano również o bezpieczeństwie. Przed i w trakcie zawodów można było bezpłatnie sprawdzić stan techniczny roweru i poprawić usterki. 

Nie mogło również zabraknąć stoiska profilaktycznego nowotarskiej komendy. Nauka poprzez zabawę przynosi największe efekty. Policjanci sprawdzali wspólnie z dziećmi, czy ich rowery posiadają obowiązkowe wyposażenie. Rozmawiali o tym jak ważne jest być widocznym i używać elementów odblaskowych. Dlatego o ich widoczność zadbali funkcjonariusze, którzy podarowali dzieciom odblaskowe lampki i wspólnie z nimi przyczepili do rowerów. Wszystkie dzieci zgodnie przyznawały, że kask również jest bardzo ważnym elementem dla naszego bezpieczeństwa. 

Pozostali mogli zmierzyć się ze specjalnie przygotowanym torem wspólnie z koordynatorem akcji „Bezpiecznie na rowerze”, który należało pokonać prowadząc rower w alkoholach. Ten sposób zabawy uświadomił wielu osobom, jak trudno jest prowadzić rower pod wpływem alkoholu, nie mówiąc już o kierowaniu nim. Zostały przygotowane również specjalne plansze z obowiązującymi rowerzystów przepisami. Celem tego rodzaju profilaktyki jest zwrócenie uwagi na pijanych i łamiących przepisy rowerzystów, którzy są zagrożeniem  nie tylko dla siebie, ale również dla pozostałych osób. W ubiegłym roku na terenie powiatu nowotarskiego doszło do 16 wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. W 11 przypadkach sprawcami tych zdarzeń byli rowerzyści. Przed nami okres letni, wakacyjny sprzyjający rowerowym wycieczkom, dlatego apelujemy do miłośników jednośladów o rozsądną, bezpieczną i zgodną z przepisami jazdę.