XIV finał powiatowy turnieju „ I ty możesz zostać ratownikiem” został rozstrzygnięty

XIV finał powiatowy turnieju „ I ty możesz zostać ratownikiem” został rozstrzygnięty!!!

11 czerwca 2019 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzeźnicy odbyła się XIV edycja turnieju pn. „I Ty możesz zostać ratownikiem”.

Ideą turnieju jest wyposażenie młodzieży szkolnej w zasób wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Turniej od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów ze szkół podstawowych powiatu wadowickiego.

Głównym organizatorem konkursu jest Komenda Powiatowa Policji w Wadowicach, którą wspomagają:

- Ogólnopolski Związek Ratowników Medycznych

- Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Wadowicach

- Delegatura Kuratorium Oświaty w Wadowicach

- Międzynarodowe Stowarzyszenie Policjantów Region IPA Wadowice oraz Region IPA     Kalwaria  Zebrzydowska

- Hufiec ZHP Ziemi Wadowickiej

- Liceum policyjne  z CKZIU nr 2 w Wadowicach 

Patronat nad imprezą sprawuje Starostwo Powiatowe w Wadowicach.

Etapy międzyszkolne zostały rozegrane w dniach 14,15,16 maja bieżącego roku w Szkole Podstawowej w Sułkowicach Łęgu, Szkole Podstawowej nr  4 w Wadowicach oraz Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Ryczowie. Nagrody dla najlepszych drużyn w tym etapie ufundowali burmistrzowie i wójtowie poszczególnych gmin.

Do ścisłego finału weszło 10 najlepszych drużyn wyłonionych w etapach międzygminnych.

Rozgrywki finałowe odbyły się na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzeźnicy. Po oficjalnym przywitaniu gości przez panią dyrektor Annę Lang drużyny przystąpiły do testu wiedzy złożonego z 30 pytań wielokrotnego wyboru. Najlepszym przygotowaniem teoretycznym wykazali się uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzeźnicy zdobywając 69 punktów na 120 możliwych.

W drugim etapie zmagań finałowych drużyny wzięły udział w scenkach sytuacyjnych  z udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy sprawdzali swoje umiejętności ratownicze udzielając pomocy mężczyźnie, który stracił przytomność podczas kąpieli w łazience, kobiecie która została znaleziona w szatni siłowni (kobieta z raną głowy leżała na podłodze, z wywiadu wynikało, że leczy się na cukrzycę), kobiecie, której w noc sylwestrową w ręku wystrzeliła petarda powodując amputację dłoni oraz otwarte złamanie podudzia.

Najlepsza w tej konkurencji okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Andrychowie zdobywając 63 punkty.

Osoby biorące udział w scenkach zaprezentowały pełen profesjonalizm i wysokie umiejętności ratownicze, których pozazdrościć im może niejeden dorosły.

Na szczególną pochwałę zasługują harcerze z Hufca Ziemi Wadowickiej, którzy brawurowo wcielili się w rolę poszkodowanych w wyżej przedstawionych scenkach. Wykazali się dużą pomysłowością w wykonaniu charakteryzacji i doborze rekwizytów.

Ostatnim etapem rozgrywek była sztafeta pierwszej pomocy, w której zawodnicy z danej drużyny mieli wykazać się sprawnością fizyczną i wiedzą ratunkową. Sztafeta odbywała się na czas. Za każde błędnie wykonane zadanie doliczano punkty karne. Tę konkurencję najlepiej wykonała drużyna z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Brzeźnicy.

I miejsce w finale powiatowym  XIV edycji turnieju „I Ty możesz zostać ratownikiem” zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Jaszczurowej zdobywając w sumie 128  punktów,  II miejsce przypadło drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Andrychowie (125 punktów), natomiast III drużynie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Nidku (113 punktów).   Zwycięska drużyna otrzymała profesjonalną apteczkę pierwszej pomocy ufundowaną na rzecz szkoły przez  Ogólnopolski Związek Ratowników Medycznych. Ponadto wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani  atrakcyjnymi nagrodami.