Gorlicka Policja włączyła się w „Narodowe czytanie”

Gorlicka Policja włączyła się w „Narodowe czytanie”

W ostatnią sobotę (7 września) w całej Polsce, pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej odbywa się akcja „Narodowe Czytanie”. W bieżącym roku Para Prezydencka zaproponowała czytanie polskich noweli. W Gorlicach wydarzenie zorganizowane zostało przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Do akcji włączyła się również gorlicka policja.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich, zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP. Jej podstawowym celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Akcji Narodowego Czytania patronuje Para Prezydencka – Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda.

W Gorlicach Narodowe Czytanie zorganizowała w tym roku Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela. W otoczeniu przyrody, na skwerze pod lipami obok biblioteki zasiadły osoby, dla których książki stanowią wyjątkową wartość. Wśród osób czytających polskie nowele znalazł się także przedstawiciel gorlickiej policji, który przeczytał fragment noweli „Dym” Marii Konopnickiej.

Lekturę wspaniałych polskich nowel ubarwiły także plenerowe występy wychowanków Państwowej Szkoły Muzycznej w Gorlicach, którzy zaprezentowali zarówno dzieła  klasyczne, jak i aranżacje współczesnych utworów.

W akcji udział wzięła duża liczba osób, które nadal cenią sobie słowo drukowane. Znaleźli się wśród nich przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, szkół, grup teatralnych oraz mieszkańcy Gorlic. Cieszy fakt, że wśród z nich znalazło się tak wielu młodych gorliczan.