Sucha Beskidzka. Samoobsługowe alkomaty w budynkach Policji

Sucha Beskidzka. Samoobsługowe alkomaty w budynkach Policji

Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej zakupiło do dyspozycji mieszkańców powiatu trzy samoobsługowe alkomaty. Dnia 20 kwietnia br. starosta suski Józef Bałos osobiście przekazał alkomaty komendantowi suskiej Policji mł.insp. Dariuszowi Drobnemu i jego zastępcy nadkom. Marcinowi Wiśniowskiemu. Całość zakupu wyniosła 8 tysięcy złotych.

Urządzenia zainstalowane w komendzie powiatowej oraz w komisariatach będą ogólnodostępne – co oznacza, że przebadać się nimi będzie mógł każdy, kto przyjdzie do jednostki Policji i bez angażowania funkcjonariuszy, anonimowo może „dmuchnąć” w urządzenie. Badanie trwa zaledwie kilka sekund i daje dokładną odpowiedź, czy osoba przymierzająca się do jazdy może to uczynić bez narażania się na odpowiedzialność karną. Z alkomatów można skorzystać o każdej porze, a znajdować się one będą w poczekalniach. Zaletą jest też łatwość obsługi – urządzenie informuje o kolejnych krokach, korzystanie  jest też całkowicie bezpłatne. Może to przełożyć  się na zmniejszenie liczby nietrzeźwych kierujących, a tym samym na poprawę bezpieczeństwa na drogach. . Nadto, zakup tych urządzeń usprawni pracę policjantów i odciąży ich od konieczności przeprowadzania tych czynności.

Należy podkreślić, że alkomaty głównie mają służyć kierowcom, a nie stać się narzędziem rozstrzygania zakładów pomiędzy osobami powracającymi z imprezy, którzy bawiąc się ustalają, w czyim organizmie jest więcej alkoholu.  Co istotne, odradzamy  przyjeżdżanie samochodem w celu wykonania pomiaru - najpierw badanie a potem decyzja o kierowaniu pojazdem.