Z życia garnizonu

80 Rocznica Zbrodni Katyńskiej

Uroczyste złożenie wieńców w miejscach pamięci na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę zbrodni katyńskiej. Na przełomie kwietnia i maja 1940 r. decyzją Józefa Stalina, NKWD zamordowało około 22 tysięcy polskich obywateli, w tym ponad 6 tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej. Mord przez lata był trzymany w tajemnicy przez władze radzieckie. Zbrodnia Katyńska jest dziś jawnie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy – ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu i Miednoje.
W związku z obowiązującym stanem epidemii tym razem nie organizowano rocznicowych uroczystości na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie,  przy obelisku poświęconym funkcjonariuszom Policji Państwowej – jeńców  obozu w Ostaszkowie, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
Dzisiaj p.o. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, insp. Roman Kuster złożył kwiaty i zapalił znicz pamięci przed  Obeliskiem, oddając w ten sposób hołd pomordowanym i poległym na służbie Policjantom.
Insp. Roman Kuster złożył również wiązanki kwiatów przed  tablicą upamiętniającą patrona Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, podinspektora Ludwika Drożańskiego, który pełnił funkcję Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie w latach 1936 – 1939, a w 1944 r. został rozstrzelany przez Gestapo na krakowskich Krzemionkach.
Kolejny wieniec został złożony przez Komendanta przy Ścianie Pamięci poświęconej Policjantom poległym na służbie z garnizonu małopolskiego.

  • komendant przy ścianie pamięci
    komendant przy ścianie pamięci
Powrót na górę strony