700 000 zagrożeń naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa

700 000 zagrożeń naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa

13 kwietnia 2018 roku na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa zostało naniesione siedmiuset tysięczne zagrożenie.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje na terenie całego kraju od 5 października 2016 roku. 18 miesięcy to okres, podczas którego wielu internautów miało możliwość zapoznania się z założeniami tego rozwiązania, sprawdzić przydatność aplikacji i przekonać się o jej skuteczności. Wprowadzone dzięki sugestiom użytkowników mapy zagrożeń nowe funkcjonalności pozwoliły na zwiększenie jej skuteczności. Hasła widoczne na plakatach promujących Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa o treści: „Chcesz wiedzieć czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Możesz mieć na to wpływ! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!” to już nie tylko slogany reklamowe, ale realna rzeczywistość.

W setkach tysięcy liczone są efekty współpracy społeczeństwa z Policją za pośrednictwem mapy zagrożeń. To zmiany w organizacji ruchu poprawiające bezpieczeństwo na drogach, wyeliminowanie z ruchu „piratów drogowych”, ograniczenie spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, czy też uratowanie od zamarznięcia bezdomnych w okresie występowania silnych mrozów. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to kolejny przykład na to, że każdy może mieć wpływ na stan bezpieczeństwa w miejscu swojego zamieszkania.

Efektem współpracy społeczeństwa z Policją są także zmiany funkcjonalne aplikacji, które zostały wdrożone w lipcu 2017 r. i które to użytkownicy wypełniając ankietę ocenili bardzo wysoko. Ponad 82% użytkowników oceniło wprowadzone zmiany jako przydatne. Wielu z nich korzysta zarówno z możliwości dodania opisu, załączenia zdjąć lub filmów, wskazania dnia tygodnia czy pory dnia występowania zagrożenia jak i korzysta z wersji na urządzenia mobilne.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa obok odtwarzania posterunków Policji i realizowanego Programu „Dzielnicowy bliżej nas” stanowi jeden z filarów uspołeczniania działań Policji.

Zachęcamy osoby, które jeszcze nie korzystały z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa do zapoznania się z tą aplikacją i aktywnego korzystania z niej dla dobra wspólnego jakim jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Liczymy, że dzięki owocnej współpracy z użytkownikami, będziemy mogli dalej rozwijać aplikację co w efekcie przyczyni się do poprawy poczucia bezpieczeństwa.

(Biuro Prewencji KGP)

Źródło: www.policja.pl