Bezpieczne wakacje na drodze i nad wodą

Bezpieczne wakacje na drodze i nad wodą

Wakacje to czas relaksu i wypoczynku, a  najchętniej odwiedzanym miejscem w tym czasie są kąpieliska. Dlatego 29 czerwca br. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zwracali uwagę nie tylko na ruch kołowy i pieszy w pobliżu akwenów, ale również czuwali nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą w Przylasku Rusieckim oraz na terenie Bagrów. Akcja miała na celu przypomnienie zasad bezpiecznego korzystania ze zbiorników wodnych, Funkcjonariusze przypominali o konieczności stosowania się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników oraz kąpieli tylko w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych.

 PAMIĘTAJMY!!!

  •         Woda jest niebezpiecznym żywiołem. Większość utonięć jest rezultatem lekkomyślności ludzi, a także korzystania z kąpielisk w miejscach niestrzeżonych.
  •         Nie wolno wchodzić do wody, kiedy wywieszona jest czerwona flaga.
  •         Nie należy wchodzić do wody gdy ciało jest rozgrzane po kąpieli słonecznej, a także bezpośrednio po zjedzonym posiłku.
  •         Żółte boje wyznaczają granicę kąpieliska i jest to strefa dla dobrych pływaków. Natomiast czerwone boje oznaczają głębokość do około 1,20 metra.

 Dbanie o bezpieczeństwo to nie tylko kontrole prowadzone przez funkcjonariuszy, ale także działania profilaktyczne. Spotkanie policjantów krakowskiej drogówki z dziećmi półkolonii zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 106 przy ulicy Litewskiej, to przede wszystkim przypomnienie zasad, jakich należy przestrzegać, by wakacje nie skończyły się przykrymi konsekwencjami i były zawsze miłym wspomnieniem.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie omówili  z dziećmi reguły właściwego poruszania się po drodze, wspomnieli o przepisach dotyczących rowerzystów i obowiązkowym wyposażeniu roweru, a także wyjaśnili dlaczego tak ważne jest  zakładanie na głowę kasku.

Kolejnym punktem spotkania było przypomnienie małym uczestnikom, jak prawidłowo przejść przez jezdnię oraz jakich miejsc należy unikać, aby nie narazić się na niebezpieczeństwo. Półkoloniści poznawali także sygnały wydawane przez policjanta kierującego ruchem.

Na zakończenie mundurowi opowiedzieli o swoim zawodzie oraz zwrócili uwagę na właściwe korzystanie z akwenów wodnych oraz przestrzeganie zakazu kąpieli w przypadku dzikich kąpielisk.