Brzesko. „Odjazdowy Bibliotekarz” – kilka słów o bezpieczeństwie i w drogę

Brzesko. „Odjazdowy Bibliotekarz” – kilka słów o bezpieczeństwie i w drogę

W sobotę, 8 czerwca br. w Brzesku spotkali się miłośnicy jazdy na rowerze. Kilkudziesięciu uczestników wzięło udział w akcji Odjazdowy Bibliotekarz, która zorganizowana została po raz szósty, przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnowie, filię w Brzesku i Bibliotekę Publiczną w Porębie Spytkowskiej. Inicjatywa od lat przyciąga wielu miłośników rowerowych wycieczek. Uczestnikom towarzyszyli policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego brzeskiej komendy, którzy czuwali nad ich bezpieczeństwem.

Rowerzyści w asyście policji bezpiecznie pokonali trasę biegnącą przez ulice Brzeska,  Las Szczepanowski, kończąc swoją wyprawę w miejscowości Jodłówka. Każdy z uczestników spotkania, w ramach promocji bezpiecznego poruszania się po drogach otrzymał od policjantów odblaskowe opaski.

Rajdy rowerowe są doskonałym pomysłem, aby promować zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Co zrobić, aby być bezpiecznym na rowerze i szczęśliwie wrócić do domu? – na te i inne pytania odpowiadali policjanci, którzy przypominali o zasadach, których przestrzeganie uchroni przed niebezpiecznymi sytuacjami.

Oto kilka z nich:

1. Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru. 

2. W czasie jazdy używaj kasku. 

3. Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz. 

4. W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów. 

5. Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów. 

6. Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu. 

7. Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu. 

8. Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty. 

9. Nigdy nie ścinaj zakrętów. 

10. W czasie jazdy zawsze uważaj!