Brzesko. Szkolny Rajd Rowerowy w Iwkowej z policjantami na czele

Brzesko. Szkolny Rajd Rowerowy w Iwkowej z policjantami na czele

Ponad 100 małych i nieco starszych miłośników jazdy na rowerze zgromadziło się na parkingu przy zabytkowym kościółku w Iwkowej. Uczestnicy już II Szkolnego Rajdu Rowerowego w Iwkowej w taki właśnie sposób promowali zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Inicjatywę wsparli także brzescy policjanci czuwając przede wszystkim nad bezpieczeństwem rowerzystów, ale i udzielając im cennych porad oraz wskazówek. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objął Wójt Gminy Iwkowa Pan Bogusław Kamiński oraz radio RDN Małopolska.

Szkoła Podstawowa im. Bronisława Czecha w Iwkowej już po raz drugi zorganizowała Szkolny Rajd Rowerowy. Pomysł, aby właśnie w taki aktywny sposób wpajać najmłodszemu pokoleniu zasady bezpiecznego poruszania się po drogach pojawił się rok temu. Do inicjatywy chętnie przyłączyli się również dorośli. Parking przy zabytkowym kościółku w Iwkowej w niedzielne popołudnie (8.10) przyciągnął dzieci, rodziców i nauczycieli chętnych do rowerowych zmagań. Starsi miłośnicy jednośladów pokazali dzieciom i młodzieży, że zamiast siedzieć przed szklanym ekranem telewizora czy komputera można aktywnie, ale przede wszystkim miło spędzić czas. Ogromne zainteresowanie i ilość uczestników, w tym roku, przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów rajdu. Zapewniają, że rajd już wpisał się na stałe w kalendarz działań organizowanych przez szkołę.

Pochmurna pogoda tego dnia nie zniechęciła uczestników rajdu. Wszyscy w świetnych humorach pokonali kilkukilometrową trasę. Najmłodsi nawet ucięli sobie małą drzemkę podczas jazdy :).

Podczas krótkiego postoju na rowerzystów czekał poczęstunek przygotowany przez miejscowych sponsorów. Po ciepłym posiłku, już ze zregenerowanymi siłami, uczestnicy wyruszyli w drogę powrotną.

Rajdy rowerowe są doskonałym pomysłem, aby promować zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Co zrobić, aby być bezpiecznym na rowerze i szczęśliwie wrócić do domu? – na te i inne pytania odpowiadali policjanci, którzy również zjawili się na miejscu zbiórki i poza czuwaniem nad bezpieczeństwem uczestników, przypominali o zasadach, których przestrzeganie uchroni przed niebezpiecznymi sytuacjami. Oto kilka z nich:

1. Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.

2. W czasie jazdy używaj kasku. 

3. Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz. 

4. W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów. 

5. Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów. 

6. Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu. 

7. Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu. 

8. Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty. 

9. Nigdy nie ścinaj zakrętów. 

10. W czasie jazdy zawsze uważaj!