Dwie osoby zmarły w wypadkach ciągników rolniczych. Apelujemy o rozwagę podczas prac polowych

Dwie osoby zmarły w wypdkach ciągników rolniczych. Apelujemy o rozwagę podczas prac polowych

W czwartek 23 sierpnia 2018 roku na terenie powiatu limanowskiego doszło do dwóch wypadków ciągników rolniczych, w wyniku których dwie osoby zmarły.

Pierwszy z wypadków miał miejsce około godz. 15.30 w miejscowości Kamionka Mała (gmina Laskowa). 60-letni kierujący ciągnikiem rolniczym marki Ursus, wioząc pasażera, który siedział na siodełku przymocowanym do błotnika stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do przydrożnego rowu. W wyniku zdarzenia 60-letni pasażer zmarł na miejscu. Policjanci ustalili, że kierujący ciągnikiem nie posiadał uprawnień do kierowania, a ponad to był nietrzeźwy – badanie wykazało 2,6 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Pojazd nie był dopuszczony do ruchu. Obecnie limanowscy policjanci wyjaśniają okoliczności tego wypadku.

Do drugiego zdarzenia doszło tego samego dnia około godz. 16.00 w miejscowości Skrzydlna (gmina Dobra). 50-letni mężczyzna wykonując prace polowe (poza drogą) ciągnikiem rolniczym marki Ursus, na stromym zboczu stracił panowanie nad pojazdem doprowadzając do jego wywrócenia. Kierujący został zabrany do szpitala, jednakże zmarł z uwagi na obrażenia jakich doznał.

Sierpień i wrzesień to czas wzmożonych prac związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, niestety to też czas kiedy szczególnie często dochodzi do wypadków podczas prac polowych. Chwila nieuwagi, zmęczenie i nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania rutynowych i z pozoru prostych czynności może niejednokrotnie skończyć się tragicznie.

Dlatego apelujemy o ostrożność! Uważajmy przy obsłudze maszyn i urządzeń rolniczych, ale także podczas transportu, dojazdu, czy powrotu z pola. Rolnikom przypominamy, że przewożenie osób na przyczepach oraz pojazdami rolniczymi w miejscach do tego nieprzeznaczonych jest zabronione i niebezpieczne.  Należy przestrzegać  zasad bezpieczeństwa także przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy czy paliwa. Pamiętajmy, że pijąc alkohol podczas wykonywania prac, stwarzamy zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych osób. Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach polowych.