Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

W dniu 12 lutego 2020 roku dzieci ze szkół podstawowych przy ulicy Niecałej i ulicy Grochowej w Krakowie oraz grupy senioralne z Krakowa wzięli udział w obchodach Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 zorganizowanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

W tym roku spotkanie dedykowane było osobom niesłyszącym, z uwagi na wdrożenie do systemu teleinformatycznego SI Centrum Powiadamiania Ratunkowego obsługi zgłoszeń  z aplikacji Alarm 112.

W ramach wizyty uczestnicy mieli okazję zobaczyć siedzibę Centrum Powiadamiania Ratunkowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz dowiedzieć się jak wygląda praca operatora numeru 112.

Na specjalnie przygotowanym stanowisku policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie tłumaczyli, jak we właściwy sposób oraz w jakich przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112. Dodatkowo wszystkim przekazano materiały profilaktyczne, przypominające o zasadach działania służb ratunkowych. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową kartkę „Wawelka” wraz z „odciskami” swoich palców. Odwiedzający nasze stanowisko mogli zrobić sobie zdjęcie przy makietach z wizerunkiem różnych służb: policjanta, operatora nr 112,  lekarza, strażaka oraz z maskotką małopolskiej Policji „Inspektorem Wawelkiem”.

Ponadto na dziedzińcu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego został zorganizowany pokaz radiowozów policyjnych, między innymi Sekcja Kontroli Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zaprezentowała nowy typ radiowozu marki BMW, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci oraz Seniorów.