Fałszywy policjant usłyszał już zarzuty

Fałszywy policjant usłyszał już zarzuty

Policjanci z Olkusza zatrzymali 22-latka, który podawał się za funkcjonariusza komendy wojewódzkiej policji. Aby uwiarygodnić swoją tożsamość mężczyzna posługiwał się wizytówkami, przedstawiając się jako starszy aspirant. Mężczyzna powołując się na swoje wpływy podjął się załatwienia młodej kobiecie pracy w Policji przyjmując w zamian korzyść majątkową. Ponadto oszust spreparował, a następnie przedłożył jako autentyczne dokumenty świadczące o tym, że kobieta została zakwalifikowana do szkoły podoficerskiej oraz potwierdzające zaliczenie przez nią egzaminu kwalifikacyjnego do tejże szkoły. Dokument ten zawierał podrobione podpisy komendanta wojewódzkiego policji.

Jego przestępcza działalność miała niestety ciąg dalszy. 22-latek wyłudził od jednej z sieci telefonii komórkowych telefon. Wprowadził w błąd przedstawiciela sieci posługując się danymi osobowymi kobiety, której obiecywał pracę w Policji. Ponadto sfabrykował zaświadczenie o zatrudnieniu na nazwisko swojej parnterki i na tej podstawie wyłudził kolejny telefon.

Mężczyzna usłyszał zarzuty z art. 227 kk (przywłaszczenie funkcji), 230 kk (płatnej protekcji), 270 kk (fałszowanie dokumentu) oraz z art. 286 kk (oszustwa).

Prokurator wobec niego zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, poręczenia majątkowego oraz  zakazu opuszczania kraju.