„Handel ludźmi – wyprzedzić zagrożenie”. Zakopiańscy policjanci szkolą młodzież

„Handel ludźmi – wyprzedzić zagrożenie”.  Zakopiańscy policjanci szkolą młodzież

Handel ludźmi to realne zagrożenie występujące we współczesnych społeczeństwach. Często powiązane z wyjazdami zagranicznymi w celach zarobkowych, chęcią poprawy warunków bytowych, czy też bezkrytycznym nawiązywaniem znajomości z osobami zajmującymi się „werbunkiem”. Bardzo często osoby będące „przedmiotem” handlu, są ofiarami przestępstw przeciwko wolności seksualnej, lub są zmuszane do niewolniczej pracy. Według szacunków, wysokość zysków osiąganych przez grupy przestępcze z handlu ludźmi, jest tylko nieznacznie mniejsza od zysków osiąganych z handlu narkotykami.

Z uwagi na fakt, że na celowniku osób trudniących się tym procederem najczęściej znajdują się młode kobiety, zakopiańska policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną w ramach kampanii ,,Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” przeprowadziła cykl spotkań omawiających to zagrożenie. Adresatkami były dziewczęta uczęszczające do Szkoły Branżowej przy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem. Uczennice zostały zapoznane z zagrożeniami jakie mogą czyhać na młodych ludzi w kontekście handlu żywym towarem, dowiedziały się jak uchronić się przed przykrymi niespodziankami, lub przynajmniej zminimalizować ryzyko związane z wyjazdem do pracy za granicą itp. Elementem zajęć było też oglądanie filmów profilaktycznych oraz wskazanie sposobów uzyskania pomocy przez osoby które padły ofiarami tego strasznego procederu.

Oceniając po reakcjach słuchaczek, można śmiało stwierdzić, że przynajmniej dla części z nich było to zupełnie nowe doświadczenie, wiele spośród uczennic dotychczas nie zdawało sobie sprawy z realności zagrożenia jakim jest współczesne niewolnictwo i handel ludźmi. Mamy nadzieję, że uzyskana wiedza nigdy nie okaże się przydatna w praktyce.