Impreza plenerowa w Niedzicy-Zamek w ramach akcji informacyjno - edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”

Impreza plenerowa w Niedzicy-Zamek w ramach akcji informacyjno - edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”

W piątek (5 lipca br.) w Niedzicy-Zamek na Plaży Zamajerz zorganizowana została impreza plenerowa w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej ”Kręci mnie bezpieczeństwo … nad wodą”. Organizatorami przedsięwzięcia były: Podhale Rescue Team-Ratownictwo wodne, nowotarska Policja, Gmina Łapsze Niżne, Gmina Czorsztyn, Państwowa Straż Pożarna Nowy Targ, Pieniński Park Narodowy, Zew Niedzica S.A., Bezpiecznie na nartach, KRAV MAGA Podhale. Podczas trwania imprezy obecni byli również policjanci z posterunku wodnego w Niedzicy, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo wypoczywających nad Jeziorem Czorsztyńskim. Wspólna akcja poświęcona była przede wszystkim bezpieczeństwu osób wypoczywających w wodzie i nad wodą, a jej głównym celem było propagowanie właściwego zachowania na akwenach wodnych, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenia wypadków utonięć. 

Słoneczna pogoda sprawiła, że chętnych na spędzania wolnego czasu na plaży nad jeziorem nie brakowało.  Na uczestników imprezy czekało wiele atrakcji. Policjanci na co dzień zajmujący się profilaktyką przeprowadzili pogadanki z grupami kolonijnymi na temat bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Zwrócili uwagę, że brawura, skoki „na główkę” w nieznanym miejscu, przecenianie swoich sił i umiejętności podczas pływania mogą zakończyć się tragicznie. Funkcjonariusze omawiali zasady bezpiecznej kąpieli i radzili, jak należy się zachowywać, aby ten czas spędzony nad wodą i w wodzie był przyjemny i bezpieczny. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania z zakresu bezpieczeństwa, a najbardziej aktywni nagrodzeni zostali drobnymi upominkami. Każda z osób zainteresowanych otrzymała także ulotkę promującą bezpieczeństwo nad wodą.  Zachęcano również do przygotowania spotu promującego bezpieczne przebywanie nad wodą pn. „Filmowy przeWODNIK”, który jest istotnym elementem akcji. Dodatkowo funkcjonariusze zaprezentowali sprzęt i wyposażenie, jakie na co dzień wykorzystywane jest w służbie przez policjantów m.in palkę służbową, kamizelkę kuloodporną, indywidualny zestaw ochronny - przeciwuderzeniowy oraz kajdanki. Najmłodsi mieli również możliwość usiąść za kierownicą radiowozu oraz quada i poczuć się jak prawdziwy policjant. Każde dziecko mogło również na pamiątkę odbić własne odciski palców. Dużym zainteresowaniem cieszyły się alkogogle, dzięki którym zarówno dzieci, jak i dorośli mogli zobaczyć, jaką koordynację wzrokowo ruchową ma osoba będąca w stanie nietrzeźwości. Niestety bardzo często osoby pod wpływem alkoholu decydują się na pływanie, co jest bardzo ryzykownym zachowaniem.

Ponadto uczestnicy mogli dowiedzieć się wiele cennych informacji na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej m.in. osobom tonącym. Podczas niebezpieczeństwa to te pierwsze minuty, a nawet sekundy mogą zadecydować, czy uda nam się uratować ludzkie życie. Dlatego przekazywanie tak cennych informacji i utrwalanie ich na bieżąco jest bardzo ważne. Osoby chętne mogły również przejść krótki kurs samoobrony. Liczne konkursy i nagrody zapewnili sponsorzy obecni podczas trwania imprezy. Wszystkim  zaangażowanym osobom serdecznie dziękujemy za udział i pomoc w organizacji imprezy.


Następnego dnia nowotarscy policjanci również promowali zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą na terenie Przystani w Niedzicy. Policjanci prowadzili pogadanki profilaktyczne, a dla uczestników zorganizowali konkurs na temat wiedzy na temat bezpieczeństwa. Osoby, które wykazały się najlepszą wiedzą zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

Tego typu spotkania organizowane będą cyklicznie podczas wakacji. Następne zaplanowane jest na 14 lipca br. na Przystani  Wodnej we Frydmanie.

Serdecznie zapraszamy!