Kęty. Wyjątkowe podziękowania dla wzorowych obywateli Miasta i Gminy Kęty

Kęty. Wyjątkowe podziękowania dla wzorowych obywateli Miasta i Gminy Kęty

16 lipca 2018 w Urzędzie Miasta i Gminy Kęty odbyło się spotkanie podczas którego dr inż.  Krzysztof Jan Klęczar Burmistrz Miasta i Gminy Kęty oraz insp. Robert Chowaniec Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu i nadkom. Dariusz Kulig Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Kętach, uroczyście podziękowali szóstce mieszkańców miasta i Gminy Kęty za wykazanie się wyjątkową postawą obywatelską przy ujęciu nietrzeźwych kierowców.

W przekazanych podziękowaniach Burmistrz oraz Komendanci podkreślali spostrzegawczość, rozsądek, szybkość działania oraz odwagę  mieszkańców  Kęt, Łęk i Bulowic. To dzięki ich wzorowej postawie nietrzeźwi kierowcy w porę zostali wyeliminowaniu z ruchu drogowego.  Przypominamy te trzy zdarzenia, do których doszło w przeciągu kilkunastu dni maja br.:

13 maja br. mieszkaniec Bulowic, ujął i przekazał policjantom nietrzeźwego sprawcę kolizji parkingowej. Do zdarzenia doszło na  parkingu w Bulowicach przy ulicy Bielskiej. Mieszkaniec Bulowic siedząc w swoim samochodzie zauważył, że kierowca samochodu marki Audi podczas cofania uderzył w kosz do segregacji odpadów, a następnie w  zaparkowany, po czym  próbował odjechać.  Bulowiczanin  widząc takie zachowanie kierowcy  natychmiast pobiegł za pojazdem, otworzył drzwi auta,  a następnie wyjął kluczyli ze stacyjki, poprzez co, uniemożliwił dalszą jazdę pijanemu. Po tym fakcie powiadomił Policję. Funkcjonariusze przejęli nietrzeźwego, którym okazał się 43–letni mieszkaniec tej samej miejscowości. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 2,43 promile  alkoholu.

18 maja br. policjanci z Komisariatu Policji w Kętach, z rąk dwojga mieszkańców Kęt, przejęli nietrzeźwego sprawcę kolejnej kolizji parkingowej. Do zdarzenia doszło na  parkingu przy ulicy Kazimierza Wielkiego w Kętach. Dwoje mieszkańców jednego z bloków dostrzegło, że za kierownicę samochodu marki Daewoo wsiada pijany mężczyzna, a następnie cofając uderza w zaparkowany samochód marki Audi. Świadkowie zareagowali błyskawicznie. Zanim kierowca ruszył do przodu oboje byli już przy jego samochodzie uniemożliwiając mu dalszą jazdę. O fakcie ujęcia nietrzeźwego natychmiast powiadomili  Policję. Funkcjonariusze przejęli nietrzeźwego, którym okazał się 59–letni mieszkaniec Kęt. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 2,60 promile  alkoholu.

26 maja 2018 troje pieszych ujęło nietrzeźwą sprawczynię kolizji drogowej. Piesi idący poboczem ulicy Żeromskiego w Kętach, zauważyli samochód marki Toyota, który poruszał się całą szerokością drogi. Po chwili pojazd zjechał z jezdni i uderzył w skrzynkę infrastruktury kolejowej. Świadkowie zdarzenia błyskawicznie powiadomili służby ratunkowe, a następnie podbiegli do toyoty, aby udzielić kierującej pierwszej pomocy. Jak się okazało kobieta nie doznała żadnych obrażeń ciała, ale za to była pod silnym wpływem alkoholu. Widząc  stan kobiety świadkowie uniemożliwili jej oddalenie się z miejsca zdarzenia do czasu przyjazdu policjantów.  Funkcjonariusze przejęli kierującą, którą okazała się 47–letnia mieszkanka powiatu bielskiego. Badanie jej stanu trzeźwości wykazało 2,46 promila alkoholu.

Kiedy widzimy lub podejrzewamy, że na naszych oczach dochodzi do przestępstwa reagujmy natychmiast dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 997. Natomiast jeśli decydujemy się ująć sprawcę  należy pamiętać o własnym  bezpieczeństwie.