Krakowscy policjanci rozbili grupę przestępczą trudniącą się produkcją i wprowadzaniem do obrotu dopalaczy

Krakowscy policjanci rozbili grupę przestępczą trudniącą się produkcją i wprowadzaniem do obrotu dopalaczy

Na trop nielegalnego biznesu wpadli funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Z uzyskanych przez kryminalnych informacji wynikało, iż na terenie Krakowa działa grupa przestępcza, której członkowie na portalach internetowych oferowali sprzedaż dopalaczy „na telefon”. Zintensyfikowane wielomiesięczne czynności operacyjne policjantów zajmujących się sprawą, doprowadziły do  ustalenia składu grupy przestępczej i sposobu działania sprawców. Kryminalni ujawnili również magazyny, gdzie ukrywane były groźne dla życia i zdrowia substancje, a także pojazdy, którymi kurierzy dostarczali klientom nielegalny towar.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na sfinalizowanie spawy  i na skuteczne uderzenie w nielegalny proceder. W wyniku kilku realizacji kryminalnych,  przeprowadzonych w ostatnich dniach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej dla Krakowa-Podgórza, zatrzymani zostali zarówno organizatorzy nielegalnego biznesu, jak i zajmujący się wytwarzaniem i dostarczaniem dopalaczy do konkretnych odbiorców.

Łącznie krakowscy policjanci zatrzymali 13 osób w wieku od 22 do 73 lat zaangażowanych w nielegalny proceder i zabezpieczyli 76 g suszu marihuany oraz ponad 1200 g substancji psychoaktywnej, która znajdowała się w przygotowanych do sprzedaży woreczkach foliowych z zapięciem strunowym. Ponadto funkcjonariusze m.in. zarekwirowali: wagi elektroniczne, młynki do rozdrabniania substancji, arkusze z etykietami stosowanymi w dystrybucji dopalaczy.

Zatrzymani usłyszeli m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się wytwarzaniem oraz wprowadzaniem do obrotu zagrażających życiu i zdrowiu substancji psychotropowych, a także posiadania znacznych ilości środków odurzających.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze, wobec 5 podejrzanych, właściwy Sąd Rejonowy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, a wobec pozostałych – policyjny dozór.

Sprawcom grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.