„Kręci mnie bezpieczeństwo…” nad zalewem w Klimkówce

„Kręci mnie bezpieczeństwo…” nad zalewem w Klimkówce

Bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą jest dla gorlickich policjantów jednym z największych priorytetów. Poza działaniami kontrolnymi prowadzą także szeroko rozumianą profilaktykę kierowaną zarówno do dzieci, jak i ich rodziców. By zrobić to w sposób atrakcyjny, gorlicka Policja wspólnie z licznymi partnerami zorganizowała nad zalewem w Klimkówce piknik rodzinny pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” to akcja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, która w ostatnią sobotę (18.08.2018 r.) stała się kanwą do działań profilaktycznych w ramach pikniku rodzinnego przy kąpielisku w Klimkówce.

Głównymi organizatorami pikniku byli: Komenda Powiatowa Policji w Gorlicach, Urząd Gminy w Ropie oraz Urząd Gminy w Uściu Gorlickim. Nie mogłaby się ona jednak odbyć bez ogromnego wsparcia i udziału Gorlickiego WOPR, Placówki Zamiejscowej Straży Granicznej w Gorlicach, OSP w Ropie, Państwowej Straży Pożarnej z Nowego Sącza oraz Nadleśnictwa Gorlice.

Lejący się z nieba żar przyciągnął w rejon kąpieliska setki osób, które brały udział w pikniku rodzinnym. W jego trakcie policjanci prowadzili liczne konkursy dla dzieci, rozdawali ulotki i broszury informacyjne zalecające przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą, a także częstowali słodyczami i wodą. Ponad 150 dzieci, które wzięły udział w konkursach otrzymało od policjantów upominek i brało udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.

Organizatorzy zapewnili także szereg atrakcji. Każda z uczestniczących instytucji przygotowała własne stoisko, na którym możliwe było zapoznanie się ze specyfiką jej działania. Przedstawiciele służb przygotowali także pokaz sprzętu i wyposażenia, a każde dziecko mogło zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Na tym nie kończyły się jednak atrakcje. Ratownicy Gorlickiego WOPR wspólnie ze strażakami OSP w Ropie przygotowali symulowane akcje ratunkowe na wodzie. Po widowiskowym podjęciu „tonącego” z wody przekazywali go ratownikom na brzegu, którzy prowadzili dalsze czynności ratunkowe. Była to także doskonała okazja do sprawdzenia swoich umiejętności w tym zakresie na przygotowanych wcześniej manekinach.

Płetwonurkowie z Komendy Miejskiej Państwowej Straży pożarnej w Nowym Sączu zaprezentowali swój sprzęt i opowiadali o swojej pracy. Finałem ich pokazu było, cieszące się ogromnym zainteresowaniem, prowadzenie akcji poszukiwawczej pod wodą, gdzie po wyciągnięciu człowieka prowadzona była akcja ratunkowa na brzegu.

Strażnicy Graniczni opowiadając o swojej pracy pokazywali dzieciom sprzęt i wyposażenie, które na co dzień pomaga im w służbie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się lornetki, noktowizor i quad, na którym każdy mógł usiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Liczna reprezentacja Nadleśnictwa Gorlice przygotowała szereg atrakcji dla dzieci. Gry, zabawy, konkursy z nagrodami przyciągnęły do zielonego stoiska kilkaset dzieci, które zawsze opuszczały je z uśmiechem i upominkiem.

Dzięki wsparciu Urzędów Gmin w Ropie i Uściu Gorlickim organizatorzy przygotowali także coś dla ciała. Bezpłatna kuchnia polowa z grillowanymi kiełbaskami, „policyjną” grochówką i krupniokami cieszyła się dużym zainteresowaniem. Nie zapomniano także o najmłodszych dla których przygotowano bezpłatną watę cukrową i popcorn.

Jesteśmy przekonani, że dla wszystkich uczestników pikniku był to atrakcyjny czas, który pozostawi miłe wspomnienia.