„Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” – Policjanci z KPP w Olkuszu rozmawiają z dziećmi na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji

„Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” – Policjanci z KPP w Olkuszu rozmawiają z dziećmi na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji

Uczniowie spędzają ostatnie godziny w szkolnych ławkach i myślą już o wakacjach, które rozpoczną się w najbliższy piątek. Dlatego też, jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego, policjantka Zespołu ds. Nieletnich, Oficer Prasowy oraz dzielnicowi odwiedzili kilkanaście szkół z naszego powiatu i rozmawiali  z dziećmi o bezpiecznym wypoczynku przypominając o podstawowych zasadach oraz numerach alarmowych. 

W ostatnim tygodniu dzielnicowi  z Komendy Powiatowej Policji  spotykali się w szkołach z uczniami i pedagogami, by przekazać informacje o zagrożeniach, na które mogą być narażeni młodzi ludzie w czasie wakacji. Rozmawiali o narkotykach i dopalaczach, uświadamiając  uczniom jakie konsekwencję wynikają, gdy ktoś sięga po nielegalne środki. Swoją wiedzę opierali o konkretne wydarzenia i przypadki prowadzonych spraw.

Mundurowi informowali również o zagrożeniach w czasie wypoczynku nad wodą. Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” została objęta honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusza Błaszczaka. Działania informacyjno-edukacyjne, skierowane zarówno do dzieci i młodzieży jak i dorosłych,  mają na celu poprawić bezpieczeństwo osób przebywających w wodzie i nad wodą.  Działania te będą kontynuowane przez cały okres wakacji. Policjanci  będą zwracać uwagę na zagrożenia jakie nieść może rekreacja wodna i promować będą odpowiedzialne postawy osób przebywających w wodzie i nad wodą.  Akcja realizowana jest  od czerwca do września br. na terenie całego kraju, a szczególnie intensyfikowana na terenie obszarów wodnych, a także ośrodków rekreacji i wypoczynku. Jak co roku policjanci będą przypominać dzieciom, młodzieży i dorosłym wypoczywającym nad wodą (również wędkarzom) o zasadach bezpieczeństwa.

Policjanci dotychczas odwiedzili  kilkanaście szkół z naszego powiatu.m.in.  Szkołę Podstawą nr 5, Gimnazjum w Wolbromiu, Szkołę Podstawową nr 4, Szkołę Podstawową w Chechle, Szkołę Podstawową nr 10, Szkołę Podstawową w Zedermanie, Publiczną Szkołę Podstawową w Witeradowie, Szkołę Podstawową w Bydlinie, Szkołę Podstawową nr 9, Szkołę Podstawową nr 3.   Mundurowi  rozmawiali z uczniami o bezpieczeństwie. Zachęcali dzieci i młodzież do udziału w konkursie filmowym „przeWODNIK” , który został objęty patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Mundurowi przypominali  najmłodszym  uczniom tych szkół o podstawowych zasadach dzięki, którym wakacje będzie można spędzić przyjemnie i bezpiecznie. Udzielali  porad związanych z letnim wypoczynkiem nad wodą i w górach. Szczególną uwagę poświęcili bezpieczeństwu w Internecie. 

W czasie spotkań z pedagogami, dzielnicowi udzielali  porad o bezpieczeństwie i przekazywali swoje dane kontaktowe. 

 

By wakacje były bezpieczne - warto zapamiętać:

 

Nad wodą:

 • kąp się tylko w miejscach odpowiednio oznakowanych i zorganizowanych,
 • stosuj się do poleceń ratownika i obowiązujących regulaminów,
 • nie wchodź  do wody po długim opalaniu – unikniesz szoku termicznego. Wchodząc do wody stopniowo schładzaj  organizm,
 • nie wchodź do wody po zjedzonym posiłku,
 • nie wchodź do wody po zmroku,
 • nie skacz do wody na „główkę” zwłaszcza wtedy, gdy nie znasz głębokości wody,
 • nie pływaj w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych:  burzy , mgły,  porywistego wiatru,
 • w żadnym wypadku nie wchodzić do wody po alkoholu lub po silnie działających lekach,
 • korzystając ze sprzętu pływackiego, pamiętaj o kamizelce ratunkowej,
 • dzieci do lat 7 mogą korzystać z kąpielisk wyłącznie pod opieką osób dorosłych,

W górach:

 • trzymaj się wyznaczonego szlaku,
 • pamiętaj o odpowiednim ubiorze zwłaszcza a butach, pogoda w górach może zmienić się w każdej chwili, 
 • zapoznaj się z mapą terenu, dobierz odpowiedni szlak na miarę twoich możliwości,
 • weź ze sobą telefon komórkowy,
 • W czasie relaksu nad wodą czy w górach należy zachować ostrożność. Przestrzeganie powyższych zasad z pewnością przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa dzieci, młodzieży i dorosłych.