Nastoletni przestępcy

Nastoletni przestępcy

15 i 18 września 2018 roku  komisariat w Andrychowie został poinformowany o kradzieży z włamaniem do placówek handlowych w centrum miasteczka. W pierwszym przypadku sprawcy skradli odzież, natomiast w drugim zostali spłoszeni przez alarm, który uruchomili w trakcie próby wejścia do budynku.  Do czynności włączyli się policjanci Wydziału Kryminalnego, którzy w wyniku podjętych działań ustalili sprawców przestępstwa. 19 września andrychowscy śledczy zatrzymali 16-letniego mieszkańca gminy Andrychów. Drugi ze sprawców wpadł w ręce stróżów prawa 19 października, 18-latek ukrywał się przed organami ścigania m.in. z uwagi na fakt, że miał zasądzony zakład poprawczy, w którym będzie przebywał do czasu ukończenia 21 roku życia. Zatrzymani w trakcie przesłuchania przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli na tę okoliczność stosowne wyjaśnienia. 18-latek usłyszał zarzut usiłowania włamania i kradzieży z włamaniem. W przypadku 16-latka sprawa została skierowana do Sądu Rodzinnego i Nieletnich celem podjęcia decyzji co do ewentualnego zastosowania środków przewidzianych w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Kilka dni temu na terenie Nowej Huty doszło do rozboju, którego sprawcą  był  … 13-latek

Do zdarzenia doszło podczas scysji nastolatków, która wywiązała się, gdy 13-latek nie chciał zwrócić telefonu starszemu o rok koledze. 14-latek  wyrwał zatem z ręki kolegi swoją właśnośc i próbował odejść. Wtedy jednak został zaatakowany przez 13-latka, który rozpylił w jego kierunku gaz pieprzowy, a następnie ukradł telefon.

O sprawie zostali powiadomieni funkcjonariusze Komisariatu Policji VIII w Krakowie. Mundurowi niezwłocznie wszczęli poszukiwania za napastnikiem. W ciągu godziny od zgłoszenia  zatrzymali 13-letniego agresora oraz jego znajomego -  14 –latka, któremu przekazał skradziony telefon komórkowy.

Decyzją sądu, wobec 13-letniego rozbojarza został orzeczony środek zapobiegawczy w postaci skierowania do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Natomiast 14-letni paser umieszczony jest w  Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej.