„ Nie bój się ratować życia innym!”

„ Nie bój się ratować życia innym!”

O tym jak pomóc drugiemu człowiekowi i udzielić mu pierwszej pomocy z uwagą przysłuchiwali się kierowcy zatrzymani do kontroli drogowej przez policjantów brzeskiej drogówki.

Policjanci po raz kolejny uczestniczyli w akcji „Nie bój się ratować życia innym” zorganizowanej przez Urząd Miejski w Czchowie i Biuro Doradczo-Usługowe BHP Andrzej Dziedzic. Celem akcji było propagowanie idei doskonalenia umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wśród uczestników ruchu drogowego.

Kierowcy, którzy w piątek (8.06) w miejscowości Czchów zostali zatrzymani do kontroli drogowej mieli okazję uczestniczyć w instruktażu udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy akcji z uwagą wysłuchali wskazówek instruktora, po czym mogli sprawdzić swoje umiejętności na fantomach. Możliwość przećwiczenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej i zapoznanie się z działaniem automatycznego defibrylatora była doskonałą okazją do przypomnienia sobie wiadomości z zakresu pierwszej pomocy.

W akcji uczestniczyła młodzież ze szkół gimnazjalnych z gminy Czchów, która po raz kolejny bierze udział w organizowanym co roku konkursie „Edukacja dla bezpieczeństwa – NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!" Akcja była dla uczniów ostatnim zadaniem do wykonania w konkursie. Gimnazjaliści mieli możliwość powtórzenia swoich wiadomości i przećwiczenia podstawowych zasad RKO i AED.

W czasie pięciu godzin akcji w instruktażu wzięło udział 26 osób (kierujący pojazdami i ich pasażerowie, jak i przygodne osoby zainteresowane tym, co dzieje się na parkingu). Na koniec instruktażu kierowcy otrzymali materiały CIOP-PIB promujące bezpieczną pracę oraz przygotowane przez Biuro D-U BHP dotyczące zasad pierwszej pomocy, odblaski na rękę, ustniki do wentylacji zastępczej i inne (w tym DVD dla najmłodszych pasażerów). Akcję odwiedzili: Z-ca Burmistrza Czchowa.

Współorganizatorami tej imprezy byli: Burmistrz Miasta Czchów, Komenda Powiatowa Policji w Brzesku, pracownicy czchowskiego MOKSiR-u oraz inicjator przedsięwzięcia Biuro Doradczo-Usługowe BHP z Dąbrowy Tarnowskiej, którego właścicielem jest Andrzej Dziedzic - członek sieci ekspertów ds. bhp certyfikowanych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.