Nowy Targ. "Kręci mnie bezpieczeństwo ... w górach"

Nowy Targ. "Kręci mnie bezpieczeństwo ... w górach"

Wakacje to najprzyjemniejszy czas w roku. Dla wielu to czas podróży, wyjazdów, wycieczek, wędrówek górskich. Piękne widoki zapierają dech w piersiach, jednak  małe doświadczenie oraz załamanie pogody mogą sprawić, że wycieczka w góry może okazać się niebezpieczna. 

Dlatego w trosce o bezpieczeństwo osób wędrujących po szlakach w środę tj. 8 sierpnia br. w ramach akcji bezpieczne wakacje oraz kampanii informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie Bezpieczeństwo… w górach”, funkcjonariusze nowotarskiej komendy przeprowadzili działania na terenie masywu górskiego Gorce - w rejonie Turbacza i Starych Wierchów.  Działania z wykorzystanie quada będącego na wyposażeniu jednostki miały na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób wypoczywających w górach, propagowanie bezpiecznego wędrowania i jazdy rowerem po szlakach oraz  reagowanie na wykroczenia popełniane przez osoby nie stosujące się do zakazu poruszania się pojazdami silnikowymi po terenach leśnych. Tego typu działania funkcjonariuszy powtarzane są cyklicznie wspólnie z innymi służbami oraz z wykorzystaniem rowerów służbowych.

Wybierając się w góry warto pamiętać o kilku zasadach:

  • należy sprawdzić prognozę pogody na dzień wycieczki
  • dostosować trasę do swoich możliwości
  • ubrać się stosownie do warunków pogodowych, zabrać odpowiednie buty i kurtkę przeciwdeszczową - pogoda w górach jest zmienna
  • zabrać ze sobą latarkę, wodę i jedzenie
  • zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy,  aby w razie potrzeby wezwać pomoc
  • zaplanować trasę, nie iść na pamięć, stosować się do wskazówek i nie zbaczać ze szlaku

Ważne numery:

GOPR/TOPR: 601 100 300 lub numer alarmowy 112