Ogólnodostępne alkomaty w komendzie miejskiej Policji oraz we wszystkich krakowskich komisariatach

Ogólnodostępne alkomaty w komendzie miejskiej Policji  oraz we wszystkich  krakowskich  komisariatach

15 grudnia, o godz. 12 w siedzibie II komisariatu Policji w Krakowie przy ul. Lubicz odbyło się uroczyste otwarcie punktu samodzielnego pomiaru trzeźwości. Punkt w komisariacie II otworzył I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie mł. insp. Piotr Morajko, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa pan Bogdan Klimek a także pani Danuta Gut, dyrektor Biura Zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie.

      Już od tego tygodnia, w 12 budynkach użytkowanych przez krakowską policję pojawi się możliwość samodzielnego sprawdzenia trzeźwości. Umożliwią to zakupione z funduszy Urzędu Miasta Krakowa urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Zainstalowanie specjalnych tablic z alkomatami to kolejny krok służący poprawie bezpieczeństwa w mieście i w całej Małopolsce. Dzięki nim kierowcy będą mogli w dowolnej chwili sprawdzić stan trzeźwości i upewnić się, że mogą prowadzić.

 Urządzenia zainstalowane w komendzie miejskiej oraz komisariatach (łącznie 12 lokalizacji) będą ogólnodostępne, co oznacza, że przebadać się nimi będzie mógł każdy, kto przyjdzie do jednostki Policji. Zaletą nowego rozwiązania jest łatwość obsługi, która sprawia, że przeprowadzenie testu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu nie wymaga korzystania z pomocy funkcjonariusza. Badanie jest szybkie, dyskretne, całkowicie bezpłatne i dostępne całą dobę.

Kilka sekund, które może zmienić życie
Od początku 2016 r. małopolska policja zatrzymała ponad 9,5 tysiąca nietrzeźwych kierowców. Nie wszyscy zatrzymani byli jednak świadomi, że wsiedli za kierownicę w stanie, w którym nie powinni tego robić. - Część kierowców pada ofiarą własnej niefrasobliwości. Są wśród nich tacy, którzy oceniają swoją trzeźwość na podstawie samopoczucia, inni korzystają w tym celu z podręcznych alkomatów, które nie zawsze pokazują precyzyjny wynik - mówi kom. Paweł Maciejowski z Komendy Miejskiej Policji  w Krakowie. - Jeśli chcemy być stuprocentowo pewni, że wsiadamy za kierownicę trzeźwi, skorzystajmy z możliwości, jaką daje badanie profesjonalnym alkomatem w komisariacie  – dodaje. Samoobsługowe alkomaty to urządzenia atestowane, nie ma więc mowy o pomyłce w odczycie.