Okradali turystów mieszkających w hostelach

Okradali turystów mieszkających w hostelach

Policjanci z I oraz z IV Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali złodziei, którzy okradali gości w hostelach. Łupem sprawców padały rzeczy osobiste: portfele, telefony komórkowe i pieniądze. Zatrzymani usłyszeli zarzuty kradzieży i włamania.

Do policjantów z I Komisariatu Policji w Krakowie wpłynęła informacja o kradzieży gotówki z recepcji jednego z krakowskich hosteli. Funkcjonariusze, którzy zajęli się sprawą, ustalili, że złodzieje to młoda kobieta i mężczyzna. Osoby te wieczorem przyszły do hostelu – gdzie się zameldowały i uregulowały koszty noclegu. Nad ranem okazało się, że wraz z lokatorami zniknęła również gotówka, która przechowywana była w kasetce w recepcji. Policjanci ustalili, że to nie pierwsza kradzież poszukiwanych złodziei. Ustalono personalia przestępców oraz ich wizerunek. Tego samego dnia, w centrum Krakowa zostali zatrzymani przez patrol Policji. Okazało się, że to mieszkańcy Katowic: 15-latka, która uciekła z domu i jej 19-letni chłopak.  Młodzi aby mieć pieniądze na nocleg i jedzenie przygotowali przestępczy plan działania. Wieczorami przychodzili do krakowskich hosteli, gdzie opłacali sobie nocleg. W pokoju bacznie obserwowali współlokatorów, aby sprawdzić gdzie przechowują cenne rzeczy. Nad ranem – gdy pozostali jeszcze spali – okradali ich i uciekali z hostelu. Gdy poszkodowani orientowali się, że padli ofiarą złodziei – sprawcy byli już daleko. Obecnie udowodniono złodziejom 1 włamanie i 4 kradzieże na kwotę prawie 4 tysięcy złotych. Podczas zatrzymania w plecaku 15-latki zabezpieczono wcześniej skradzione telefony komórkowe oraz dokumenty. Policjanci nie wykluczają, że zatrzymani mogą mieć na swoim koncie więcej tego typu przestępstw.

15-latka została przekazana pod opiekę rodziców. O jej dalszym losie zadecyduje Sąd Rodzinny. Natomiast 19-letni chłopak – wcześniej karany za podobne przestępstwa został decyzją Sądu – tymczasowo aresztowany.

Do podobnego zdarzenia doszło na terenie IV Komisariatu Policji w  Krakowie. Policjanci otrzymali informację, że na terenie krakowskich hosteli dochodzi do kradzieży. Modus operandi działania sprawcy był identyczny jak u zatrzymanej pary złodziei. Sprawca meldował się na swoje dane w hostelu i z góry regulował rachunek. Wybierał pokoje, w których była zameldowana duża ilość turystów. W wynajętym pokoju bacznie obserwował swoich współlokatorów – chciał wiedzieć czy posiadają sprzęt elektroniczny, bo to on stawał się  głównym łupem złodzieja. Mężczyzna został namierzony przez pracujących nad sprawą policjantów. Sprawca właśnie usiłował czmychnąć niepostrzeżenie z łupem (w jego plecaku znajdował się skradziony sprzęt elektroniczny tablet i telefony komórkowe) gdy został zatrzymany.

Z ustaleń wynika, że mężczyzna dokonał kilku takich kradzieży w różnych krakowskich hostelach. Odzyskane przedmioty zostały przekazane właścicielom – wielu z nich znajdowało się już poza granicami naszego kraju. Funkcjonariusze nawiązali z nimi kontakt i przekazali odzyskane sprzęty. Zatrzymany złodziej to 35-letni mieszkaniec  Słupska. Został objęty policyjnym dozorem.