Olkusz. Podsumowanie działań „Bezpieczna droga do szkoły”

Olkusz. Podsumowanie działań  „Bezpieczna droga do szkoły”

„Bezpieczna droga do szkoły” to akcja znana od kilku lat. Jej głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom poruszającym się po drogach, a także propagowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Działania policjantów doskonale wpisują  się w akcję „ Kręci mnie bezpieczeństwo”, którą zainicjował Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Błaszczak. 

W rejonach szkół widoczni byli policjanci ruchu drogowego, dzielnicowi oraz funkcjonariusze prewencji. Mundurowi z drogówki reagowali na wszelkie przypadki wykroczeń w relacji pieszy-kierujący. Czuwając nad bezpieczeństwem, funkcjonariusze  kontrolowali pojazdy i autokary przewożące dzieci i młodzież.   Sprawdzali  stan techniczny dróg, oznakowanie m.in. przejść dla pieszych w rejonach szkół. Policjanci ruchu drogowego objęli nadzorem 18 szkół powiatu olkuskiego. W ich pobliżu ujawnili 96 kierujących jadących z nadmierną prędkością, 4 przypadki niestosowania się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa oraz 48 przypadków nieprawidłowego przejeżdżania przejść dla pieszych. W rejonie szkół  zatrzymali 3 nietrzeźwych kierujących.

Do szkół zawitali policjanci Zespołu ds. Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz dzielnicowi z komendy i komisariatów. Spotkania dzielnicowych odbyły się w ramach nowej koncepcji pracy „Dzielnicowy bliżej nas”. Pogadanki o bezpieczeństwie kierowane były głównie do uczniów klas najmłodszych szkół podstawowych. Dzielnicowi nie tylko uświadamiali, które miejsca przeznaczone do przechodzenia są bezpieczne, ale wraz z uczniami wyszli zza szkolnych ławek i na przejściach dla pieszych,  przypominali jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię i jak zachować się sytuacji, gdy na drodze nie ma chodnika.

Przez ostatnie dni mundurowi odwiedzili kilkadziesiąt szkół naszego powiatu. Spotkali się z najmłodszymi uczniami pierwszych  prowadząc prelekcje nt. bezpieczeństwa. Takich spotkań było 56.  Dużo uwagi poświęcali odblaskom uświadamiając dzieciom jak ważne jest ich noszenie. Informowali również o kolejnej policyjnej akcji „Odblaskowa szkoła”.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły”  cieszy się dużą popularnością i zrozumieniem wśród rodziców i nauczycieli. Profilaktyką z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym są zainteresowani pedagodzy starszych klas szkół podstawowych oraz przedszkoli. Dlatego też policjanci będą kontynuować jej działania i spotkać  się w szkołach. Z kolei policjanci ruchu drogowego, dbając o bezpieczeństwo na drodze,  będą kontrolowali autokary i busy, którymi przewożone są dzieci do szkół.