Oświęcim. Dwoje maleńkich dzieci pod opieką nietrzeźwych rodziców. Interweniowali ratownicy medyczni i policjanci

Oświęcim. Dwoje maleńkich dzieci pod opieką nietrzeźwych rodziców. Interweniowali ratownicy medyczni i policjanci

Policjanci Wydziału Kryminalnego oświęcimskiej komendy Policji prowadzą  postępowanie wobec rodziców, którzy będąc w stanie nietrzeźwości mieli pod opieką dwie swoje córeczki: czterotygodniową oraz 2-letnią. Skrajną nieodpowiedzialność rodziców tak małych dzieci ujawnili ratownicy medyczni, którzy powiadomili Policję.

Do  zdarzenia doszło  w niedzielny wieczór [25.11.br]. Tuż po godzinie 21.00 zespół oświęcimskiego Pogotowia Ratunkowego został wysłany do kobiety, która uskarżała się na ból brzucha. Ratownicy natychmiast udali się do jednego z bloków na Osiedlu Chemików w Oświęcimiu, gdzie pod wskazanym adresem zastali 28 – letniego mieszkańca Oświęcimia oraz jego 20 – letnią żonę, którzy byli pod silnym wpływem alkoholu. Pod opieką nietrzeźwej pary znajdowała się dwuletnia dziewczynka oraz jej czterotygodniowa siostra.  W związku z powyższym ratownicy medyczni wezwali na miejsce policjantów. Funkcjonariusze przeprowadzili badanie stanu trzeźwości matki dzieci, które wykazało 2,60 promila alkoholu. Badanie stanu trzeźwości ojca wykazało  2,70 promila alkoholu.  Rodzice zostali zatrzymani, natomiast dzieci zostały powierzone pod opiekę babci.

Wobec nietrzeźwych rodziców wszczęto postępowanie w związku z podejrzeniem narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia albo uszczerbku na zdrowiu małoletnich dzieci, nad którymi mieli obowiązek opieki. Za tego rodzaju przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. To nie wszystkie konsekwencje, które mogą ponieść nieodpowiedzialni rodzice. Materiały sprawy trafiły również do Sądu  Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. O sprawie zostali również powiadomieni pracownicy socjalni. W przypadku potwierdzenia zaniedbań w zakresie sprawowania opieki sąd może ograniczyć władzę rodzicielską lub jej pozbawić.

Apelujemy do osób, które zauważają nieprawidłowości w sprawowaniu opieki nad dziećmi, o powiadamianie odpowiednich  służb. Takie zgłoszenia mają na celu nie tylko przeciwdziałanie tragedii,  ale również daje służbom możliwość podjęcia wczesnych i skutecznych działań opiekuńczych.