Oświęcim. Dzięki reakcji pasażerki autobusu oraz błyskawicznej interwencji policjantów 5 – latek, który wszedł na topniejący lód , w porę został uratowany

Oświęcim.  Dzięki reakcji pasażerki autobusu oraz błyskawicznej interwencji policjantów  5 – latek, który wszedł na topniejący lód , w porę został uratowany

9 marca 2018 policjanci z Ogniwa Patrolowo - interwencyjnego oświęcimskiej komendy Policji  ratowali 5 – letniego chłopca, który wszedł na taflę topiącego się lodu na rzece Sole w Oświęcimiu. Tylko  dzięki reakcji pasażerki miejskiego autobusu oraz błyskawicznej interwencji funkcjonariusze nie doszło do tragedii. 

Do zdarzenia doszło w piątkowe przedpołudnie. Pasażerka jednego z autobusów miejskich przejeżdżając przez Most Piastowski na rzece Sole, zauważyła dwoje małych dzieci wchodzących na taflę lodu, który pokrywał jeszcze przybrzeżną część rzeki Soły. Jej reakcja była natychmiastowa  - zgłoszenie  na Policję.   

Pomimo słonecznej pogody, zgłoszenie zmroziło dyżurnego oświęcimskiej komendy Policji.  Na miejsce natychmiast  został wysłany patrol znajdujący się w rejonie oświęcimskiej starówki. Policjanci błyskawicznie dotarli na Miejskie Bulwary, gdzie szybko odnaleźli dzieci. Dziewczynka stała już na brzegu, natomiast jej kilkuletni braciszek pozostał na topniejącym lodzie. Chłopiec nie dał rady wejść po stromej i śliskiej skarpie na brzeg. Policjanci poprosili malucha aby, stał spokojnie, a oni pomogą mu wyjść.  Policjant pozostał na brzegu, natomiast policjantka chwyciła jego dłoń, a następnie drugą ręką chwyciła chłopca i zabrała go z lodu. Kiedy maluch był już bezpieczny  policjanci ustalili, że ma 5 lat, a nad brzeg rzeki przyszedł razem z siostrą bez opieki rodziców.  Policjanci zaprosili dzieci  do radiowozu, a następnie udali się z nimi do jednej z kamienic Starego Miasta, gdzie mieszkały.  W mieszkaniu zastali matkę,  która przygotowywała obiad. Kobieta nie zdawała sobie sprawy z faktu, że jej dzieci odeszły z podwórka.

W powyższej sprawie zostało wszczęte postępowanie,  w związku z podejrzeniem  popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia albo uszczerbku na zdrowiu dzieci nad którymi był obowiązek opieki. Za popełnione przestępstwo,  grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. Dodatkowo materiały sprawy zostaną przekazane do Sądu Rejonowego Wydział III Rodzinny i Nieletnich.  Policjanci przypominają również , że dziecko poniżej 7 roku życia nie może samodzielnie poruszać się ulicami, a rodzeństwo musi mieć ukończony 10 lat.

Na ogromne  podziękowania zasługuje  kobieta, która widząc dzieci w niebezpiecznej sytuacji, zareagowała wzorowo i powiadomiła Policję.   W dalszym ciągu apelujemy  o reagowanie na zagrożenia.  Wystarczy jeden telefon do służb ratunkowych.