Oświęcim. Policjanci dbali o bezpieczny przebieg uroczystości upamiętniających 78. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego

Oświęcim. Policjanci dbali o bezpieczny przebieg uroczystości upamiętniających 78. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego

W dniach  14  i 15 sierpnia 2019 policjanci dbali o bezpieczeństwo osób uczestniczących  w uroczystościach  upamiętniających  78. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana  Kolbego, na które do Oświęcimia przybyło kilka tysięcy osób z Polski i  zagranicy.

Święty Ojciec Kolbe 29 lipca 1941r., podczas apelu na placu w niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz, dobrowolnie zgodził się iść na śmierć głodową za nieznanego mu innego więźnia, Franciszka Gajowniczka. Zmarł 14 sierpnia 1941 r. dobity zastrzykiem z fenolu o godz. 12:50 w bloku nr 11.

W tym roku w uroczystościach, które odbywały się  14 sierpnia wziął udział Wicewojewoda Małopolski Zbigniew Starzec,  Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski oraz Biskup Piotr Greger z Diecezji Bielsko – żywieckiej. 

Uroczystość na terenie Muzeum Auschwitz poprzedziły dwie procesje. Jedna prowadziła od kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu oraz Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu i Zespołu Szkół Salezjańskich w Oświęcimiu , natomiast trasa drugiej procesji prowadziła od Kościoła w Harmężach. Uczestnicy obydwóch procesji spotkali się na terenie Muzeum Auschwitz i wzięli udział w mszy świętej,  którą koncelebrował Metropolita Krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

15 sierpnia br. policjanci zabezpieczali trasę przemarszu uczestników „Marszu dla Życia Polonii i Polaków”, która prowadziła od Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu oraz  Zespołu Szkół Salezjańskich w Oświęcimiu  do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Dzięki odpowiedniej organizacji zadań polegających na m. in. zabezpieczeniu tras, pilnowaniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom,  a także dobrej współpracy ze służbami biorącymi udział w zabezpieczeniach uroczystości przebiegły bezpiecznie i z należytą powagą.