Policjanci dbają o bezpieczeństwo wypoczywających na obozach harcerskich

Policjanci dbają o bezpieczeństwo wypoczywających na obozach harcerskich

Wakacje pod namiotami dla wielu dzieci i młodzieży to popularna, ciekawa i pełna wrażeń forma letniego wypoczynku. Warto jednak pamiętać, że odpoczynek na łonie natury wymaga od nas zachowania szczególnej ostrożności i rozwagi, chociażby podczas niekorzystnej pogody – gwałtownych opadów, burz czy silnego wiatru. Jak się zachować w takich sytuacjach? – porad i wskazówek udzielali policjanci KPP w Brzesku, którzy spotkali się z uczestnikami obozu harcerskiego w miejscowości Piaski Drużków.

Obozy harcerskie organizowane pod namiotami na terenach leśnych są atrakcyjną, ale też i specyficzną formą wypoczynku, która może się wiązać z różnego rodzaju zagrożeniami. Na bezpieczeństwo uczestników obozu ma wpływ wiele czynników, ale w głównej mierze pogoda. Wystąpienie gwałtownej burzy, silnego wiatru i opadów deszczu może nieść ze sobą niebezpieczeństwo, tylko wtedy, kiedy zbagatelizujemy podstawowe zasady bezpieczeństwa.  O tym jak postępować w sytuacji zagrożenia instruowali policjanci, którzy wczoraj, 26 czerwca br, w godzinach popołudniowych spotkali się z grupą około 60 harcerzy w miejscowości Piaski Drużków.

Policjantka zajmująca się w brzeskiej jednostce profilaktyką sierż. sztab. Monika Lis oraz dzielnicowy z Komisariatu Policji w Czchowie sierż. sztab. Dariusz Gorzkowski udzielili harcerzom kilku rad i wskazówek, aby wypoczynek na łonie natury był bezpieczny. Przypomnieli jak się zachować podczas burzy przebywając w terenie. Oto kilka z nich:

O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości:

1. Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.

2. Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).

3. Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.

4. Wyjdźmy natychmiast z wody.

5. Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.

Podczas spotkania mowa była również o bezpieczeństwie nad wodą, ochronie swoich rzeczy osobistych przed ewentualną kradzieżą i zachowaniu w przypadku zagubienia w lesie.

Aby zapewnić harcerzom najwyższy poziom bezpieczeństwa policjanci z kierownictwem obozu ustalili zasady wzajemnej współpracy i procedury postępowania w sytuacjach kryzysowych. 

Mamy nadzieję, że przekazane przez mundurowych informacje na spotkaniu będą cenną wskazówką dla harcerzy, gdyby znaleźli się w sytuacji zagrożenia.