Policjanci rozbili szajkę złodziei rowerowych

Policjanci rozbili szajkę złodziei rowerowych

Przestępcza szajka kradnąca drogie rowery i handlująca nimi, została rozbita przez policjantów z V Komisariatu Policji w Krakowie. Rowery odzyskano a 5 osób usłyszało zarzuty. 

13 września około godz. 3 w nocy w krakowskiej dzielnicy Podgórze doszło do kradzieży z włamaniem do sklepu z rowerami. Sprawcy poprzez wybicie szyby w lokalu dostali się do wnętrza, skąd ukradli 3 sztuki luksusowych jednośladów. Właściciel składając zawiadomienie o włamaniu oszacował straty w towarze na ok. 40 tys. złotych.

Na miejscu przeprowadzono oględziny, zabezpieczając pozostawione przez sprawców ślady, rozpytano okolicznych mieszkańców, analizowano zapis monitoringów. Pod lupę zostały wzięte m.in. strony internetowe, oferujące do sprzedaży tego typu sprzęt. Już po kilku dniach, na jednym z portali rzeczywiście pojawiła się oferta sprzedaży po bardzo atrakcyjnej cenie, roweru który mógł pochodzić z tego włamania.

Policjanci dotarli do właściciela konta, na którym wystawiony był rower. Ten 23-letni mieszkaniec powiatu krakowskiego zarzekał się w rozmowie z policjantami, że nic nie wie o pochodzeniu roweru, a jedynie wyświadczał przysługę znajomemu, do którego on należy. Idąc tym tropem Kryminalni z V Komisariatu  Policji  22 września  zatrzymali 19-letniego mieszkańca powiatu krakowskiego, a dzień później jego 22-letniego wspólnika mieszkającego w Krakowie. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie obojgu zarzutów kradzieży z włamaniem (art. 279 KK) – za co grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

W trakcie prowadzonego postępowania okazało się, że jeden ze sprawców włamania w Podgórzu ma na koncie również kradzież roweru, do której doszło na początku września na krakowskich Bagrach.  Wtedy to wraz z innym sprawcą ukradli rower (wart ok. 7 tys. złotych) z balkonu mieszkania. Kompan podejrzanego również został zatrzymany i usłyszał zarzuty.

W sumie 4 rowery utracone przez właścicieli w wyniku wyżej opisanych przestępstw zostały odzyskane przez policjantów (3 były u paserów a  jeden w lombardzie).

Funkcjonariusze rozpracowali i zatrzymali także dwóch mężczyzn (w wieku 25 i 27 lat),  którzy po kradzieżach ukrywali towar u siebie i starali się go upłynnić. Obaj usłyszeli zarzuty paserstwa (art. 291 kk) – za co grozi im do 5 lat pozbawienia wolności. W trakcie przeszukań  mieszkań podejrzanych policjanci znaleźli sprzęt mogący posłużyć do dokonania włamań (kominiarki, nożyce do cięcia metalu, itp.)

W sumie zarzuty usłyszało  pięciu  podejrzanych, ale jak podkreślają śledczy, sprawa jest rozwojowa i nie są wykluczone dalsze zatrzymania.