Policjanci rozpracowali grupę oszustów, którzy usiłowali wyłudzić z placówek handlowych sprzęt AGD wykorzystując podstawione osoby

Policjanci rozpracowali grupę oszustów, którzy usiłowali wyłudzić z placówek handlowych sprzęt AGD wykorzystując podstawione osoby

Małopolscy policjanci z brzeska zajmujący się przestępczością gospodarczą zatrzymali oszustów, którzy usiłowali wyłudzić z placówek handlowych sprzęt AGD wykorzystując podstawione osoby.

Realizując posiadane materiały operacyjne policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą, ustalili, że w dniu 26 maja br. na terenie Brzeska grupa składająca się z trzech osób będzie próbowała dokonać wyłudzeń towarów AGD i RTV. Przestępcy mieli to uczynić poprzez  zakupy na podstawione osoby, tzw. „słupy”, czyli osoby, które za niewielkie wynagrodzenie (w tym przypadku jedynie ok. 20 złotych) zawierają umowę kredytową na swoje dane personalne, zapewniając w ten sposób anonimowość głównym sprawcom przestępstwa.

W wyniku podjętych czynności policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą  zatrzymali  trzech mężczyzn, w tym dwóch organizatorów tego procederu. Byli to 41 i 22 latek. Jeden z nich, mieszkaniec północnej Polski, dodatkowo był poszukiwany za dokonanie wielu tego rodzaju przestępstw na terenie całego kraju. Mając do odbycia wyrok  kary wieloletniego pozbawienia wolności ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości i posługiwał fałszywymi danymi personalnymi. Ustalono ponadto, że kilka dni wcześniej grupa ta na konto kolejnej, przypadkowo poznanej osoby wyłudziła sprzęt RTV i AGD. Straty powstałe w wyniku przestępstwa określane są na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Warto podkreślić, iż sprawa ma charakter rozwojowy, a przestępstwo polegające na doprowadzeniu innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem (tzw. oszustwo) zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 8 lat.