Policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania „Pasy” na terenie województwa małopolskiego

Policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania „Pasy” na terenie województwa małopolskiego

6 lipca 2018 roku na terenie województwa małopolskiego prowadzone były działania „Pasy”. Akcja była ukierunkowana na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym

oraz eliminowanie negatywnych zachowań na drodze.

Policjanci zwracali szczególną uwagę na korzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów oraz przewożenie dzieci w specjalnych fotelikach ochronnych.

Podczas całodziennych działań funkcjonariusze skontrolowali 1453 pojazdy, ujawnili 816 naruszeń niekorzystania podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa, w tym 742 przez kierujących, 69 przez pasażerów i 5 przypadków nieprawidłowego przewożenia dzieci. 

Przypominamy, że pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym znanym środkiem ratującym ludzkie życie podczas zdarzenia drogowego. Prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa w momencie uczestniczenia w wypadku drogowym to najczęściej jedyna szansa na przeżycie.

Ponadto zgodnie z obowiązującym taryfikatorem za jazdę bez zapiętych pasów kierowca może otrzymać mandat w wysokości 100 złotych oraz 2 punkty karne. Za przewożenie pasażera niekorzystającego z pasów możemy dostać mandat w wysokości 100 złotych i 4 punkt karne. Mandat w wysokości 150 złotych i 6 punktów otrzyma kierowca także w przypadku przewożenia dziecka w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami.