Policjanci wszczęli postępowanie wobec matki, która w stanie nietrzeźwości "sprawowała opiekę" nad niemowlakiem

Policjanci wszczęli postępowanie wobec matki, która w stanie nietrzeźwości "sprawowała opiekę" nad  niemowlakiem

26 czerwca 2018 policjanci z oświęcimskiej komendy Policji zatrzymali 32-letnią mieszkankę Oświęcimia podejrzaną o narażenie dwójki swoich dzieci na niebezpieczeństwo utraty życia bądź zdrowia. Upojoną alkoholem kobietę odnalazł jej konkubent,  który aby dostać się do płaczącego w mieszkaniu 9-miesięcznego dziecka, musiał wyważyć drzwi.

 

Wczoraj tuż po godzinie 17.00 policjanci interweniowali w jednym z mieszkań na Osiedlu Chemików w Oświęcimiu, gdzie ujawniony został fakt rażącego zaniedbania opieki nad dwojgiem dzieci.  W trakcie prowadzonych czynności policjanci ustalili, że 31-letni mieszkaniec Oświęcimia wyważył drzwi do mieszkania, po tym, jak dowiedział się, że 12-letni syn konkubiny nie może dostać się do mieszkania, w którym przebywała jego matka oraz płacząca  9-miesięczna siostra. Mężczyzna natychmiast wrócił do domu, a kiedy w dalszym ciągu kobieta nie otwierała drzwi, postanowił je wyważyć drzwi. 32-letnią konkubinę odnalazł leżącą na podłodze w korytarzu. W związku z tym wezwał służby ratunkowe.  Szybko jednak okazało się , że powodem dla którego kobieta znalazła się na podłodze nie było omdlenie, a upojenie alkoholowe. Badanie stanu trzeźwości kobiety wykazało 2,16 promila alkoholu.

Wszczęto wobec niej postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletnich dzieci (za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 5). Dodatkowo materiały sprawy zostaną przekazane do Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich.   

Policjanci apelują o reagowanie na wszelkie przejawy zaniedbań wobec dzieci. Wystarczy o swoich spostrzeżeniach powiadomić  pracowników ośrodków pomocy społecznej, kuratorów sądowych lub dzielnicowego,  a w pilnych przypadkach zadzwonić na numer alarmowy 112. Taka reakcja z całą pewnością przyczyni się do zmiany sytuacji rodzinnej małoletniego.