Policjanci z KPP w Limanowej na obozie z uczniami tymbarskich klas policyjnych

Policjanci z KPP w Limanowej na obozie z uczniami tymbarskich klas policyjnych

6 czerwca Policjanci z  Komendy Powiatowej Policji w Limanowej odwiedzili uczniów klas mundurowych z Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku, którzy przebywają na obozie szkoleniowym w miejscowości Słopnice. Tematem zajęć była praca przewodników psów służbowych.

Służba przewodnika psa służbowego jest pracą odpowiedzialną i opiera się na zaufaniu pomiędzy policjantem, a psem służbowym. O swoich partnerach w służbie i poza nią opowiadał st.asp. Piotr Śliwa i sierż. sztab. Rafał Śmierciak – przewodnicy psów z Komendy Powiatowej Policji w Limanowej. Młodzież z uwagą słuchała o tym skąd pochodzą psy służące w Policji, jakie muszą spełniać kryteria oraz jak wygląda ich szkolenie.

Policjanci mówili też o tym jak bardzo potrzebne i często wykorzystywane w pracy policyjnej są psy. Najwięcej czworonogów używanych jest do działań prewencyjnych jako psy patrolowo-tropiące. Ale doskonale sprawdzają się również podczas zabezpieczenia meczy i innych imprez masowych. Psy są również niezastąpione, jeżeli chodzi o poszukiwanie narkotyków, ładunków wybuchowych, broni czy zwłok. Psa służbowego można również wykorzystać jako środek przymusu bezpośredniego w określonych przypadkach.

Na zakończenie przewodnicy wraz ze swoimi podopiecznymi zaprezentowali uczniom pokaz elementów tresury psów.