Policjanci z ośmiu krajów z wizytą w sądeckiej komendzie

Policjanci z ośmiu krajów z wizytą w sądeckiej komendzie

W związku z uroczystymi obchodami 100. rocznicy powołania Policji Państwowej oraz 20-leciem istnienia Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, na Sądecczyznę przybyli przedstawiciele Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji (IPA) z ośmiu europejskich krajów.Naszymi gośćmi byli funkcjonariusze z Czech, Chorwacji, Czarnogóry, Litwy, Łotwy, Serbii, Słowacji i Węgier. Spotkanie w międzynarodowym gronie było również okazją do wymiany doświadczeń, zwiedzenia komendy, a także poznania Nowego Sącza.

W czwartek, 18 lipca br. delegacje IPA wzięły udział w mszy świętej, przemarszu ulicami miasta oraz uroczystej zbiórce w MCK Sokół z okazji Święta Policji w Nowym Sączu. Następnego dnia zagraniczni goście przybyli do siedziby sądeckiej komendy Policji, gdzie spotkali się z Komendantem Miejskim Policji w Nowym Sączu - insp. Jarosławem Tokarczykiem oraz jego I Zastępcą - nadkom. Tomaszem Florkiem.

Wizyta w sądeckiej komendzie była okazją do rozmów i wymiany doświadczeń związanych ze służbą w Policji. Goście poznali m.in. historię budowy komendy, zobaczyli sprzęt i tabor, jakim dysponuje jednostka. W trakcie spotkania wymieniano się doświadczeniami w zakresie spraw zawodowych m.in. dotyczącymi przestępczości, liczebności policjantów, ich zadań oraz wyposażenia i warunków pełnienia służby.

Na pamiątkę spotkania w sądeckiej jednostce goście otrzymali m.in. okolicznościowe albumy wydane z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej i 20-lecia istnienia Komedy Miejskiej Policji w Nowym Sączu oraz obejrzeli wystawę historyczną poświęconą tym jubileuszom.

***

International Police Association (IPA) – Międzynarodowe Stowarzyszenia Policji założone 1 stycznia 1950 roku przez sierżanta brytyjskiej Policji sir Arthura Troopa. Jest to niezawisłe stowarzyszenie łączące funkcjonariuszy Policji z całego świata. Do stowarzyszenia należą policjanci z 60 krajów. Od 1977 roku IPA jest największym stowarzyszeniem policyjnym na świecie i posiada statut konsultacyjny Rady Europy i status konsultacyjny Rady Społeczno-Gospodarczej ONZ.