Powiat tatrzański. Ćwiczenia sztabowe „Blokada 2018”

Powiat tatrzański. Ćwiczenia sztabowe „Blokada 2018”

Wczoraj około godz. 10.00 w jednej z miejscowości miał miejsce napad na placówkę bankową. Zamaskowany mężczyzna wszedł do banku i wycelował w kasjera przedmiot przypominający broń palną, następnie rzucił na ladę czarny worek, który kazał napełnić pieniędzmi, po czym wybiegł na zewnątrz. Z relacji pracownika banku wynikało, że rabunku dokonał mężczyzna średniej budowy ciała, miał na głowie kominiarkę koloru czarnego, ciemną kurtkę, jasne spodnie i plecak. Posługiwał się językiem czeskim lub słowackim.

Z uwagi na podejrzenie, że sprawca napadu porusza się drogą wojewódzką W969, i będzie usiłował przekroczyć granicę kraju przez przejście graniczne w Jurgowie lub na Łysej Polanie, zakopiańscy policjanci wystawili punkty kontrolno- blokadowe wzmocnione funkcjonariuszami wyposażonymi w broń długą, kamizelki kuloodporne i kolczatki drogowe. W rejon domniemanego poruszania się sprawcy napadu skierowano policjantów nieumundurowanych, celem zidentyfikowania i zatrzymania mężczyzny. Na jednym z punktów blokadowych został zatrzymany, mężczyzna nie stawiał oporu.

Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń sztabowych pod kryptonimem „Blokada 2018”, jakie wczoraj odbyły się na terenie powiatu tatrzańskiego. Ćwiczenia były elementem doskonalenia umiejętności współdziałania w realnych sytuacjach kryzysowych. Chodzi zarówno o przypomnienie, jak i utrwalenie umiejętności policjantów „liniowych” oraz dopracowanie schematów postępowania na poziomie dowodzenia tego rodzaju działaniami.