Rozmowa kierowcy przez telefon skończyła się zarzutami także dla pasażerów pojazdu

Rozmowa kierowcy przez telefon skończyła się zarzutami także dla pasażerów pojazdu

Policjanci zatrzymali do kontroli opla, bo kierowca podczas jazdy rozmawiał przez telefon.  Okazało się, że kierujący był pod wpływem środków odurzających, jeden z pasażerów miał przy sobie marihuanę, a drugi kradziony telefon. 

7 stycznia, około godz. 17 30, funkcjonariusze z Wydziału Sztab Policji Komendy Miejskiej  w Krakowie pełniący  służbę w rejonie Prądnika Białego  zauważyli na ul. Prądnickiej  Opla Vectrę na śląskich numerach rejestracyjnych, którego kierowca rozmawiał w trakcie jazdy przez telefon komórkowy. W związku z ewidentnym złamaniem przepisów ruchu drogowego pojazd zatrzymano do kontroli.

20-letni kierowca podczas kontroli zachowywał się bardzo nerwowo, policjanci zauważyli, że ma zwężone źrenice (co mogłoby wskazywać na to, że jest pod wpływem środków odurzających) i wyczuwalna była od niego silna woń marihuany.  W samochodzie oprócz kierowcy siedziało także dwóch pasażerów. Wszyscy byli mieszkańcami województwa śląskiego. U 21-latka znaleziono w kieszeni kurtki woreczek z zapięciem strunowym z zawartością suszu  roślinnego.  Kolejne dwa zawiniątka z suszem  ujawniono w futerale na aparat fotograficzny.  Susz został poddany badaniom, które wykazały że jest to marihuana.  Drugi z pasażerów miał przy sobie telefon komórkowy, który figurował w policyjnych rejestrach jako utracony na Śląsku w wyniku kradzieży.

21-latek, u którego policjanci znaleźli marihuanę  usłyszał zarzut posiadania środków odurzających ( art.62 ust.1 UPN ). Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności. 22-letni pasażer Opla, przy którym znaleziono kradzioną  komórkę usłyszał zarzut paserstwa (art.291 par.1 KK), za które grozi do 5 lat więzienia.  Kierowca, oprócz odpowiedzialności za wykroczenie drogowe (korzystanie z telefonu podczas jazdy) poniesie odpowiedzialność za kierowanie samochodem pod wpływem środków odurzających – tu kluczowa dla dalszego toku postępowania będzie opinia biegłego. Z uwagi na właściwość miejscową,  postępowania przeciwko wszystkim sprawcom prowadzi III Komisariat Policji w Krakowie.