Tymczasowy areszt dla seryjnego oszusta

Tymczasowy areszt dla seryjnego oszusta

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymali 40-latka, podejrzanego o usiłowanie wyłudzenia kredytu bankowego.

 

Do zdarzenia doszło w minionym tygodniu, w jednej z placówek finansowych w centrum Krakowa. To wtedy oszust przyszedł sfinalizować umowę pożyczki opiewającą na kwotę 10 tys. zł. W celu jej uzyskania przedłożył sfabrykowane zaświadczenie o zatrudnieniu. Wiedział, że jako osoba niepracująca, bez stałego miejsca zameldowania i wielokrotnie karana za wyłudzenia,  nie będzie dla banku wiarygodnym klientem. 40-latek nie podejrzewał jednak, źe pozostawał w zainteresowaniu  kryminalnych. Żmudna i wnikliwa praca operacyjna pozwoliła na rozpracowanie przestępczej działalności oszusta i zatrzymanie go przed zawarciem umowy kredytowej i uruchomieniem z tego tytułu środków finansowych.

Jak się okazało, sprawca dwa miesiące temu opuścił zakład karny, w którym odbywał wyrok za przestępstwa przeciwko mieniu, życiu i zdrowiu. Po wyjściu na wolność, próbował żyć za pieniądze uzyskane ze zdobytych podstępem pożyczek. Według ustaleń śledczych 40-latek jeszcze w innej placówce finansowej usiłował wyłudzić 42 tys. zł. Policjanci pracujący nad sprawą, ustalają, czy mężczyzna nie dopuścił się też oszustw w innych instytucjach bankowych i parabankowych.

Zatrzymany odpowie za usiłowanie wyłudzenia kredytu poprzez przedłożenie sfałszowanego dokumentu. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności

Na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków-Śródmieście Zachód, 10 października br. sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy.