Warsztaty historyczne w ramach konkursu "Policjanci w służbie historii”

Warsztaty historyczne  w ramach  konkursu "Policjanci w służbie historii”

W dniu 18 lutego 2019 r. w siedzibie IPN Biuro Edukacji Narodowej Centrum Edukacyjne Przystanek Historia w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8 odbyły się warsztaty historyczne do III edycji konkursu „Policjanci w służbie historii”. Ten ogólnopolski konkurs organizowany jest dzięki partnerskiej współpracy między Komendą Główną Policji a Instytutem Pamięci Narodowej i adresowany jest do uczniów liceów ogólnokształcących i techników, gdzie programy nauczania rozszerzone są o przedmioty dot. funkcjonowania Policji, czyli tzw. „klas policyjnych”.

W ramach warsztatów przeprowadzony został wykład przez Ewę Bałuszyńską z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pt. „Historia Policji Polskiej na przykładzie Krakowa (1918-1939)”, a także dwie prace warsztatowe. Pierwsza ze źródłami historycznymi pod kierunkiem asp. szt. Piotra Lachmana z KPP w Wieliczce i asp. Krzysztofa Dyrka z KPP w Limanowej „Historia w policyjnym mundurze”, druga pod kierunkiem Szymona Budzyna „Z kamerą w historii”, dotycząca wytwarzania i opracowywania materiałów audiowizualnych.

W warsztatach wzięły udział zespoły zgłoszone do konkursu z województwa małopolskiego: XVI LO im. K. K. Baczyńskiego w Krakowie, XVI LO im. Armii Krajowej w Tarnowie, Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku, Prywatne LO dla Młodzieży w Nowym Targu, Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini, Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku. Koordynatorem przedsięwzięcia w zakresie współpracy z klasami policyjnymi z woj. małopolskiego jest kom. Franciszek Gawlik z Wydziału Prezydialnego KWP w Krakowie. Przypominamy, że laureatami w poprzednich edycjach były następujące zespoły z Małopolski: Prywatne LO dla Młodzieży w Nowym Targu (I i II edycja), XVI LO w Krakowie (I edycja) oraz XVI LO w Tarnowie (II edycja).

Zdjęcia: Janusz Ślęzak, Oddział IPN w Krakowie.