Włamywacz zaatakował policjantów. Padł strzał ostrzegawczy

Włamywacz zaatakował policjantów. Padł strzał ostrzegawczy

Funkcjonariusze z Komisariatu V Policji w Krakowie zatrzymali 37-letniego mężczyznę, podejrzanego o dokonanie kradzieży z włamaniem oraz czynną napaść na policjantów.

13 października 2018 r. kryminalni z „Piątki” zostali powiadomieni o włamaniu, do jakiego doszło w jednej z podgórskich kamienic. Według zgłoszenia, sprawca, wyłamując zamek w drzwiach, dostał się do pomieszczenia (tzw. „rowerowni”), z którego skradł klucze do kilku znajdujących się w budynku apartamentów.

Policjanci niezwłocznie zajęli się sprawą, ustalając dokładne okoliczności zdarzenia oraz zabezpieczając materiał dowodowy. Na podstawie zapisu monitoringu, kryminalni sporządzili rysopis złodzieja, a następnie przygotowali na niego zasadzkę. Podejrzewali bowiem, że w nocy rabuś powróci w miejsce przestępstwa, by okraść mieszkania, do których posiadał klucze. Trop okazał się słuszny, gdyż ok. godz.1.30 podczas obserwacji,  zauważyli, jak mężczyzna, odpowiadający rysopisowi sprawcy wchodzi do kamienicy.

Policjanci natychmiast przystąpili do jego zatrzymania. Obecność stróżów prawa była dla niego dużym zaskoczeniem i spowodowała wybuch agresji. Na polecenie wyciągnięcia rąk z kieszeni, mężczyzna gwałtownie wyjął pojemnik z drażniącą substancją, którą rozpylił w kierunku interweniujących funkcjonariuszy, po czym podjął próbę ucieczki. Nie reagował na polecenia wzywające do zatrzymania, jak również zlekceważył ostrzeżenie o użyciu broni. Wówczas policjant oddał strzał ostrzegawczy, po czym złodziej zatrzymał się. 

37-latek został zatrzymani i usłyszał zarzuty czynnej napaści na funkcjonariuszy (art. 223 §1  KK) oraz kradzieży z włamaniem (art. 279KK), za którą odpowie w warunkach tzw. recydywy. Wczoraj (15 października br.) na wniosek śledczych, prokurator Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji oraz poręczenia majątkowego. Podejrzanemu grozi mu do 15 lat pozbawienia wolności.