Zatrzymani za nielegalne graffiti

Zatrzymani za nielegalne graffiti

Na gorącym uczynku popełniania przestępstwa zostało zatrzymanych dwóch mężczyzn, którzy niszczyli zabytkowe budynki, nanosząc na nich nielegalne graffiti.

Do zdarzenia doszło 2 maja br. w godzinach wieczornych  na krakowskim Kazimierzu.  Gdy dyżurny „Jedynki” otrzymał informację o wandalach, którzy przechadzając się ulicami Starego Miasta, malowali graffiti na elewacjach wiekowych kamienic, niezwłocznie skierował na miejsce mundurowych. „Malarze” będący w wieku 34 i 36 lat, wpadli w ręce stróżów prawa na ul. Miodowej. Byli mocno nietrzeźwi, mając po 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W chwili zatrzymania posiadali przy sobie pojemniki z farbą, których kolory odpowiadały napisom naniesionym na elewacjach 13 budynków, w tym synagogi i 5 kamienic, widniejących w rejestrze zabytków. 

Mężczyźni usłyszeli zarzuty uszkodzenia mienia (art.288KK) oraz uszkodzenia zabytków (art. 108 Ustawy o Ochronie Zabytków i Opiece nad Zabytkami). 

Podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności oraz obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego lub nawiązka na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków w wysokości do wartości uszkodzenia zabytków.