Dwaj policjanci z KWP w Krakowie wyróżnieni odznaczeniem „Honorowego Dawcy Krwi” przyznawanym przez Ministra Zdrowia

Dwaj policjanci z KWP w Krakowie wyróżnieni odznaczeniem „Honorowego Dawcy Krwi” przyznawanym przez Ministra Zdrowia

Policjanci z Wydziału Prewencji  Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zostali wyróżnieni odznaczeniem „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Przysługuje ono dawcom krwi, którzy oddali co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników.

Asp.szt. Jacek Kania, wyróżniony odznaczeniem nadanym przez Ministra Zdrowia, oddał już ponad 37 litrów krwi, natomiast asp. Marcin Nowak, oddał  ponad 23 litry najcenniejszego daru, jakim jest krew.

Odznaka „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” nadawana jest od 2005 roku honorowym dawcom krwi w uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa.

Odznaka ma kształt sześcioramiennego krzyża o średnicy 35 mm i wykonana jest z metalu w kolorze srebrnym. W dolnej części awersu widnieje krzyż w kolorze czerwonym, nad nim ornament roślinny. Na rewersie napis w sześciu wierszach „HONOROWY DAWCA KRWI ZASŁUŻONY DLA ZDROWIA NARODU”.