Komendant Wojewódzki Policji nagrodził policjantów z Myślenic za akcję ratunkową

Komendant Wojewódzki  Policji nagrodził policjantów z Myślenic za akcję ratunkową

Sierż. sztab. Sławomir Kutryba i sierż. Mateusz Michalec odebrali z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie podziękowania za błyskawiczne i skuteczne działania oraz bohaterską postawę podczas akcji ratunkowej po wypadku autobusu przewożącego młodzież szkolną.

8 czerwca br. funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach, sierż. sztab. Sławomir Kutryba oraz sierż. Mateusz Michalec pełnili służbę patrolową na terenie miasta. O godzinie 10:40 od dyżurnego otrzymali zgłoszenie o wypadku do jakiego doszło na „zakopiance” w Tenczynie.

Myśleniccy policjanci na miejscu pojawili  się już kilka minut później jako  jedni z pierwszych. Natychmiast  poinformowali dyżurnego jak wielka jest skala wypadku, oszacowali, że potrzebne  będą patrole z ościennych jednostek,  wskazali także, że potrzebna będzie pomoc śmigłowców. Bez wątpienia te pierwsze relacje z miejsca zdarzenia miały duży wpływ na dalszą akcję ratunkową. Policjanci wspólnie ze strażakami OSP przystąpili do ewakuacji kilkudziesięciu osób poszkodowanych z rozbitego  autobusu. Było tam wiele osób rannych, w tym dzieci, których wyciągano na noszach  a dostęp do wnętrza pojazdu był utrudniony.  Równocześnie policjanci utrzymywali kontakt z dyżurnym informując o przebiegu akcji. Na miejscu pozostali do samego końca, zabezpieczając ewakuację rannych przez pogotowie, a następnie nadzorując miejsce zdarzenia.

12 czerwca br. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Krzysztof Pobuta podziękował funkcjonariuszom za bohaterską postawę kierując słowa uznania i wręczając im okolicznościowe  podziękowania i nagrody. Gratulacje i podziękowania złożył im także I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor Paweł Dzierżak. Była to też okazja do rozmowy z policjantami na temat przebiegu akcji. Wyróżnieni  byli pod wrażeniem współpracy i koordynacji wszystkich służb biorących udział w akcji ratunkowej. Sierż. sztab. Sławomir Kutryba opisał m.in.  jak uspokajał zakleszczonego w kabinie pojazdu kierowcę ciężarówki a strażacy wycinali elementy karoserii by go uwolnić.  Sierż. Mateusz Michalec opowiadał jak wspólnie z ratownikami opatrywał rannych. Policjanci wspomnieli także o pomocy jakiej udzielali poszkodowanym okoliczni mieszkańcy. Na zakończenie spotkania komendant życzył wyróżnionym dalszych sukcesów.