Święto Policji węgierskiej - Eger 2017

Święto Policji węgierskiej - Eger 2017

W dniach 27 - 29 kwietnia 2017 roku, delegacja małopolskiej Policji w składzie: insp. Rafał Leśniak- Komendant Miejski Policji w Krakowie. mł. insp. Robert Bartosz - Komendant Powiatowy Policji w Nowym Targu, nadkom. Michał Nowak - Naczelnik Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Krakowie oraz kom. Wojciech Król - ekspert Wydziału Prezydialnego KWP w Krakowie, uczestniczyła w obchodach Święta Policji węgierskiej w Egerze.

Gospodarzem wydarzenia był gen.Laszlo Czinege - Komendant Policji województwa Heves.

Uroczystości rozpoczęła uroczysta zbiórka w siedzibie komendy wojewódzkiej, podczas której nagrody i awanse otrzymali najbardziej wyróżniający się funkcjonariusze lokalnej Policji. Po ceremonii udano się do Parku Arcybiskupa egerskiego, gdzie odbył się festyn zorganizowany dla mieszkańców miasta, powiązany z pokazami sprawności oraz konkursami dla najmłodszych, w których oprócz Policji uczestniczyli także przedstawiciele Straży Pożarnej oraz Pogotowia Ratunkowego.

Delegacja z Małopolski została zaproszona na obrady sejmiku województwa, podczas których jednogłośnie został zatwierdzony roczny raport ze stanu bezpieczeństwa w województwie Heves, zaprezentowany przez gen. Laszlo Czinege.

Bezpośrednio po obradach przedstawiciele KWP w Krakowie oraz kierownictwa lokalnej Policji  udali się do zamku w Egerze, gdzie złożyli wiązanki przed tablicą symbolizującą przyjaźń polsko-węgierską. W zamku tym w latach 1939 - 1944 zorganizowany był tymczasowy obóz dla uchodźców z Polski, a naszym rodakom w tym trudnym czasie została udzielona wszechstronna pomoc przez lokalnych mieszkańców. W 1552 roku zamek był przez 39 dni oblegany przez wojska Imperium Osmańskiego w stosunku 150.000 Turków do 2100 obrońców. Po zaciekłej obronie zamku- w której brali także udział ochotnicy z Polski - wojska sułtana odstąpiły od oblężenia.