Dla kierowców

Podsumowanie ferii zimowych 2020 na małopolskich drogach

W okresie od 10 stycznia do 23 lutego 2020 roku małopolska Policja prowadziła policyjne działania „Bezpieczne ferie 2020”. Ich celem było zapewnienie bezpieczeństwa turystom podróżującym na terenie województwa małopolskiego. Działania policyjne związane z bezpieczeństwem w czasie zimowych ferii prowadzone były przez cały czas ich trwania pomimo tego, że dla województwa małopolskiego ich termin został wyznaczony w okresie od 27 stycznia do 9 lutego br.

Głównym zadaniem Policji ruchu drogowego w tym czasie była kontrola prawidłowości przewozu dzieci i młodzieży na zimowy wypoczynek - szczególnym nadzorem objęte zostały zorganizowane formy przewozu uczniów. Wszystkie komendy miejskie i powiatowe wyznaczyły stałe punkty kontroli autokarów, gdzie bez zbędnej zwłoki była możliwość skontrolowania w jednym czasie większej ilości autobusów wyjeżdzających z dziećmi i młodzieżą na wypoczynek.

Podczas tegorocznych ferii zimowych skontrolowano 1103 autokary, z czego 172 na wyznaczonym punkcie kontroli autokarów - czyli na prośbę rodziców, opiekunów lub organizatorów wyjazdów. Można powiedzieć, że co 6 autobus sprawdzony był przez Policję jeszcze przed wyjazdem w trasę.

W wyniku kontroli autokarów funkcjonariusze ujawnili 140 usterek tych pojazdów. W 23 przypadkach zatrzymano dowody rejestracyjne natomiast w 9 przypadkach autokar nie nadawał się do dalszej jazdy, dlatego też organizator wycieczki musiał podstawić inny autobus.

Z roku na rok obserwujemy poprawiający się stan techniczny autokarów. Organizatorzy wyjazdów coraz bardziej dbają o bezpieczeństwo podróżujących. Na ten stan przyczynia się również świadomość częstych kontroli policyjnych tych pojazdów, w tym również na prośbę rodziców czy też opiekunów.

Na głównych drogach tranzytowych (krajowych i wojewódzkich), przede wszystkim prowadzących do górskich miejscowości wypoczynkowych podejmowane były działania zapewniające bezpieczeństwo i porządek w ruchu drogowym – działania te były nasilone w okresie wymiany turnusów wypoczynkowych. W przypadku tworzenia się korków podejmowana była ręczna regulacja ruchem, a pojazdy kierowane były na drogi alternatywne.

Podczas zimowych ferii policjanci prowadzili działania kontrolne uczestników ruchu drogowego w zakresie przestrzegania obowiązujących przepisów prawa drogowego. Ogółem funkcjonariusze skontrolowali blisko 60 tys. pojazdów, ujawnili  ponad 47 tys. wykroczeń.

W sumie zatrzymano 563 prowadzących pojazd po alkoholu  - nie stwierdzono przypadku prowadzenia autokaru po alkoholu.

Podczas ferii zimowych policjanci prowadzili nasiloną działalność profilaktyczno – edukacyjną. W miejscach wypoczynku dzieci i młodzieży przeprowadzili blisko 1300 takich spotkań. Na bieżąco współpracowano z mediami. W sumie zarejestrowano około 100 policyjnych wystąpień w środkach masowego przekazu.

Wstępne dane statystyczne tegorocznych ferii zimowych przedstawiają się następująco:

W okresie od 10 stycznia do 23 lutego 2020 roku na terenie Małopolski doszło do 277 wypadków, w których 17 osób zginęło, a 307 zostało rannych. Jeśli chodzi o zdarzenia drogowe z udziałem dzieci do lat 14 w tym okresie doszło do 17 wypadków, w których 19 dzieci zostało rannych i nie było wśród nich ofiar śmiertelnych.

Ferie w 2019 roku liczba wypadków - 239, liczba zabitych - 15, liczba rannych 286.

Podczas jednodniowych działań „Smog” skontrolowano blisko 1800 pojazdów

W środę 19 lutego 2020 roku na terenie Małopolski policjanci przeprowadzili ogólnopolskie działania „Smog”, które miały na celu wyeliminowanie z ruchu jak największej ilości pojazdów, które zanieczyszczają środowisko.

Funkcjonariusze za pomocą dymomierzy i analizatorówspalin sprawdzali, czy kontrolowane pojazdy nie emitują spalin o nadmiernej toksyczności. Reagowali również na wykroczenia drogowe związane ze stanem technicznym pojazdów.

Podczas całodziennych działań małopolscy policjanci skontrolowali 1762 pojazdy, ujawnili 133 nieprawidłowości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska oraz wyciekami płynów eksploatacyjnych, za które zatrzymano dowody rejestracyjne.

Za używanie pojazdów w sposób powodujący uciążliwość związaną z nadmierną emisją spalin do środowiska grozi mandat karny w wysokości 300 zł, ponadto za tą nieprawidłowość policjant obligatoryjnie zatrzymuje dowód rejestracyjny pojazdu z zakazem dalszej jazdy.

 

 

Podczas jednodniowych działań "Smog" w Małopolsce skontrolowano ponad 1000 pojazdów

We wtorek 28 stycznia 2020 roku na terenie Małopolski policjanci przeprowadzili działania „Smog”, które miały na celu wyeliminowanie z ruchu jak największej ilości pojazdów, które zanieczyszczają środowisko.

Funkcjonariusze za pomocą dymomierzy i analizatorówspalin sprawdzali, czy kontrolowane pojazdy nie emitują spalin o nadmiernej toksyczności. Reagowali również na wykroczenia drogowe związane ze stanem technicznym pojazdów. Podczas całodziennych działań małopolscy policjanci skontrolowali 1092 pojazdy, ujawnili 83 nieprawidłowości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska oraz wyciekami płynów eksploatacyjnych, za które zatrzymano dowody rejestracyjne. Podczas działań policjanci również edukowali kierujących, iż nieprawidłowy skład spalin wpływana stan środowiska, a tym samym na nasze życie i zdrowie.  

Za używanie pojazdów w sposób powodujący uciążliwość związaną z nadmierną emisją spalin do środowiska grozi mandat karny w wysokości 300 zł, ponadto za tą nieprawidłowość policjant obligatoryjnie zatrzymuje dowód rejestracyjny pojazdu z zakazem dalszej jazdy.

 

W ciągu poniedziałkowych działań „ALKOHOL I NARKOTYKI” w Małopolsce ujawniono 45 kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu


W poniedziałek 9 grudnia br. małopolscy policjanci przeprowadzili działania „ALKOHOL I NARKOTYKI”, których efektem było ujawnienie 45 prowadzących pojazd po alkoholu. W 19 przypadkach badanie trzeźwości wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie, co wiąże się z popełnieniem przez kierującego przestępstwa. Ponadto ujawniono 1 przypadek prowadzenia pojazdu po narkotykach.

Ostrzegamy - jazda po alkoholu jest zawsze niebezpieczna, bowiem nawet niewielka jego dawka wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Ponadto alkohol obniża koncentrację i opóźnia reakcję kierowcy. 

Przypominamy, że  kierowanie po alkoholu zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy.

Jeżeli badanie  trzeźwości wykaże:

  • od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 5 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy  na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
     
  • powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, a zakaz prowadzenia pojazdów zostanie orzeczony na okres od 3 – 15 lat, grzywna może wynieść nawet 1 080 000 zł. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.                                 

Aby ograniczyć liczbę nietrzeźwych kierujących stwarzających zagrożenie na drodze, policjanci badają trzeźwość przy każdej kontroli drogowej.

 

Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie "Rymowanka - Zachęcanka" dla uczennicy ze Szkoły Podstawowej w Podsarniu

W ubiegły wtorek, tj. 15 października 2019 roku, podczas uroczystego apelu w Szkole Podstawowej im. Lecha i Marii Kaczyńskich w Podsarniu, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wręczyli uczennicy klasy II wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „Rymowanka - Zachęcanka”.

Nagroda dla uczennicy została przyznana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Konkurs ten miał na celu promowanie idei noszenia elementów odblaskowych jako stałego elementu ubioru, plecaka lub tornistra wśród dzieci, młodzieży i dorosłych poruszających się po drodze w obszarze zabudowanym i niezabudowanym. Do 12 lipca 2019 roku szkoły zainteresowane udziałem w konkursie, przesyłały do komend wojewódzkich Policji/Komendy Stołecznej Policji prace konkursowe. Łącznie wpłynęło 1545 prac wykonanych przez dzieci z klas I-III szkół podstawowych. W naszym województwie przyznano 5 wyróżnień, które funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie uroczyście wręczali podczas specjalnych wizyt w szkołach.

Wszystkim laureatom konkursu jeszcze raz gratulujemy i zachęcamy do dalszej aktywności na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Strony