Dla kierowców

 

W ciągu poniedziałkowych działań „ALKOHOL I NARKOTYKI” w Małopolsce ujawniono 45 kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu


W poniedziałek 9 grudnia br. małopolscy policjanci przeprowadzili działania „ALKOHOL I NARKOTYKI”, których efektem było ujawnienie 45 prowadzących pojazd po alkoholu. W 19 przypadkach badanie trzeźwości wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie, co wiąże się z popełnieniem przez kierującego przestępstwa. Ponadto ujawniono 1 przypadek prowadzenia pojazdu po narkotykach.

Ostrzegamy - jazda po alkoholu jest zawsze niebezpieczna, bowiem nawet niewielka jego dawka wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Ponadto alkohol obniża koncentrację i opóźnia reakcję kierowcy. 

Przypominamy, że  kierowanie po alkoholu zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy.

Jeżeli badanie  trzeźwości wykaże:

  • od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 5 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy  na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
     
  • powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, a zakaz prowadzenia pojazdów zostanie orzeczony na okres od 3 – 15 lat, grzywna może wynieść nawet 1 080 000 zł. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.                                 

Aby ograniczyć liczbę nietrzeźwych kierujących stwarzających zagrożenie na drodze, policjanci badają trzeźwość przy każdej kontroli drogowej.

 

Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie "Rymowanka - Zachęcanka" dla uczennicy ze Szkoły Podstawowej w Podsarniu

W ubiegły wtorek, tj. 15 października 2019 roku, podczas uroczystego apelu w Szkole Podstawowej im. Lecha i Marii Kaczyńskich w Podsarniu, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wręczyli uczennicy klasy II wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „Rymowanka - Zachęcanka”.

Nagroda dla uczennicy została przyznana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Konkurs ten miał na celu promowanie idei noszenia elementów odblaskowych jako stałego elementu ubioru, plecaka lub tornistra wśród dzieci, młodzieży i dorosłych poruszających się po drodze w obszarze zabudowanym i niezabudowanym. Do 12 lipca 2019 roku szkoły zainteresowane udziałem w konkursie, przesyłały do komend wojewódzkich Policji/Komendy Stołecznej Policji prace konkursowe. Łącznie wpłynęło 1545 prac wykonanych przez dzieci z klas I-III szkół podstawowych. W naszym województwie przyznano 5 wyróżnień, które funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie uroczyście wręczali podczas specjalnych wizyt w szkołach.

Wszystkim laureatom konkursu jeszcze raz gratulujemy i zachęcamy do dalszej aktywności na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Tytuł Honorowy „Patron Bezpiecznych Dróg 2019” dla Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie

W piątek 11 października 2019 roku w Warszawie, podczas Ogólnopolskiej Konferencji „Współpraca międzysektorowa i innowacje na rzecz bezpieczeństwa drogowego”, na uroczystej Gali, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie otrzymał Tytuł Honorowy „Patron Bezpiecznych Dróg 2019”. Prestiżową nagrodę odebrał mł. insp. Maciej Rymar - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, który podziękował za docenienie działań małopolskich policjantów na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Wniosek o nominację WRD KWP w Krakowie do wyżej wymienionej nagrody wystosował Wojewoda Małopolski  Pan Piotr Ćwik.  Uzasadnieniem tego wniosku było zaangażowanie i autorski pomysł Policji na uruchomienie przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego programu poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych - polegającego na ich doświetleniu.  Pierwotnie przedmiotowym programem objęto przejścia dla pieszych na drogach wojewódzkich, a następnie Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Pan Łukasz Smółka rozszerzył program o drogi powiatowe i gminne.

Z inicjatywy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji
w Krakowie przeprowadzono kompleksową lustrację oznakowania i oświetlenia przejść dla pieszych na ciągach dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. Zostały one zrealizowane przez policjantów wspólnie z przedstawicielami zarządców dróg oraz samorządu lokalnego szczebla gminnego. W lustracji zwrócono szczególną uwagę na:

  1. oświetlenia przejść dla pieszych;
  2. zastosowania urządzeń brd w ich rejonie (infrastruktura towarzysząca);
  3. sprawdzenie warunków widoczności na zatrzymanie;
  4. zasadności lokalizacji przejść dla pieszych (pomiary natężenia ruchu pieszego).

Analiza wyników lustracji wykazała, że priorytetową kwestią mającą wpływ na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu jest poprawa oświetlenia w rejonie przejść dla pieszych.

Efektem wprowadzonego programu jest 200 doświetlonych przejść dla pieszych na ciągach dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych Małopolski w 2019 roku.

Warto podkreślić, że powyższe działania  mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa pieszych niechronionych uczestników ruchu drogowego, co przedstawiają analizy stanu bezpieczeństwa. W Małopolsce od stycznia do września 2019 r. liczba zabitych pieszych w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego uległa zmniejszeniu o 20 %.

Należy podkreślić bardzo dobrą współpracę w zakresie poprawy bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział Kraków, Zarządem Dróg Wojewódzkich w Krakowie, Wydziałem Infrastruktury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz samorządami szczebla gminnego województwa małopolskiego.

 

 

 

Małopolscy policjanci ruchu drogowego na zawodach kartingowych "Śladami Roberta Kubicy"

W piątek 11 października 2019 roku w Sulechowie niedaleko Krakowa na torze gokartowym, odbyła się Małopolska Międzyszkolna Liga Kartingowa" - Edycja I.

Cykl zawodów kartingowych "Śladami Roberta Kubicy" to indywidualne i zespołowe, amatorskie zawody kartingowe organizowane dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych zrzeszonych w Małopolskiej Lidze Kartingowej. Organizatorem  tych zawodów było Centrum Kształcenia Zawodowego w Krakowie. W tegorocznej edycji udział wzięły trzy 5 osobowe drużyny z Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Krakowie, Zespołu Szkół Samochodowych im. inż. Tadeusza Tańskiego w Nowym Sączu, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej.

Zawody mają na celu uczyć bezpiecznego zachowania na drogach. Podczas imprezy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeprowadzili krótką pogadankę z zawodnikami na temat zagrożeń związanych z niewłaściwymi zachowaniami na drogach. Przestrzegali przed jazdą po alkoholu oraz narkotykach. Przy pomocy alkogogli i narkogogli chętni mogli przekonać się jakie jest pole widzenia osoby nietrzeźwej, a także odurzonej narkotykami.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja najnowszej wersji radiowozu policyjnego BMW.

 

 

 

Podczas jednodniowych działań „Smog” zatrzymano 123 dowody rejestracyjne za naruszenie wymagań ochrony środowiska  

W środę 9 października 2019 roku na terenie Małopolski policjanci przeprowadzili działania „Smog”, które miały na celu wyeliminowanie z ruchu jak największej ilości pojazdów, które zanieczyszczają środowisko. Funkcjonariusze za pomocą dymomierza i analizatora spalin sprawdzali, czy kontrolowane pojazdy nie emitują spalin o nadmiernej toksyczności. Reagowali również na wykroczenia drogowe związane ze stanem technicznym pojazdów. Podczas całodziennych działań małopolscy policjanci skontrolowali prawie 1800 pojazdów, ujawnili 123 nieprawidłowości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska oraz wyciekami płynów eksploatacyjnych, za które zatrzymano dowody rejestracyjne.

Podczas działań policjanci również edukowali kierujących, iż  zły stan paliwa wpływa na stan środowiska, a tym samym na nasze życie i zdrowie.  

Za używanie pojazdów w sposób powodujący uciążliwość związaną z nadmierną emisją spalin do środowiska grozi mandat karny w wysokości 300 zł, ponadto za tą nieprawidłowość policjant obligatoryjnie zatrzymuje dowód rejestracyjny pojazdu z zakazem dalszej jazdy.

Strony