Dla kierowców

„Bezpieczeństwo na drodze zależy od Ciebie” - ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa rowerzystów

Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie oraz Wydział Ruchu Drogowego KMP w Krakowie wspólnie z MORD w Krakowie w sobotę 1 lipca 2017 roku od godz. 10.00  do 14.00 w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Krakowie przy ulicy Nowohuckiej 33 A,  organizują imprezę profilaktyczną „Bezpieczeństwo na drodze zależy od Ciebie” -  ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa rowerzystów.

Dla przybyłych osób przygotowane będą liczne atrakcje m.in. :

 • wykłady dotyczące bezpieczeństwa na drodze dla dzieci, młodzieży oraz seniorów,
 • miasteczko rowerowe – możliwość sprawdzenia swoich umiejętności jazdy na rowerze,
 • konkursy wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym,
 • wręczanie odblasków i ulotek dotyczących bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych,
 • udzielanie porad prawnych z zakresu przepisów prawa drogowego,
 • Alkogogle i Narkogogle – jakie jest pole widzenia po alkoholu i po narkotykach,
 • możliwość sprawdzenia trzeźwości policyjnym alkotestem,
 • Krakowskie Klasyki Nocą – pokaz zabytkowych samochodów,
 • pokazy motocyklowe w wykonaniu motocyklistów ze Stowarzyszenia Motocyklowego Grupa Południe.

Rusza kampania „Łapki na kierownicę”

Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis S.A., będącą operatorem popularnego wśród kierowców komunikatora Yanosik, w dniach od 14 do 25 czerwca 2017 roku realizują ogólnopolską kampanię pn. „Łapki na kierownicę”.

Kampania dotyczy przeciwdziałania zagrożeniom w ruchu drogowym jakie niesie ze sobą używanie podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku. Kierujący, którzy mają zainstalowaną i włączoną na starcie aplikację Yanosik, w chwili gdy zadzwoni telefon, a samochód będzie w ruchu, otrzymują na swój aparat telefoniczny żartobliwy komunikat w formie graficznej przestrzegający przed odbieraniem rozmów. Kampania będzie wspierana działaniami kontrolnymi.

W myśl przepisów Prawa o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Za naruszenie tego przepisu grozi grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych.  

Za powyższe wykroczenie w 2016 roku w Małopolsce nałożono 11187 mandatów karnych.

Korzystanie z telefonu to nie tylko odbieranie rozmów, ale też wybieranie numerów, czy pisanie krótkich sms – ó. Takie zachowanie stwarza duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym bowiem kierowca zajęty swoją komórką ma rozproszoną uwagę i dużo gorzej kontroluje sytuację na drodze, ponadto nie trzyma pewnie kierownicy i trudno mu zmieniać biegi.

Na potrzeby kampanii BRD KGP wspólnie z firmą Neptis S.A. przygotowało ulotki edukacyjne, które są przekazywane kierującym i pasażerom w czasie kontroli drogowej. 

 

Ogólnopolska Liga Mistrzów Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Stroniu

Ogólnopolska Liga Mistrzów Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Stroniach

Po raz kolejny Stronie były gospodarzem ogólnopolskiego rowerowego turnieju dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Po rocznej przerwie do strońskiej podstawówki zawitały najlepsze szkoły rywalizujące w ramach Ogólnopolskiej Ligi Mistrzów Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W sumie 18 drużyn z 9 województw. Organizatorzy zaprosili do współpracy policjantów z wydziałów ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie  oraz z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.  

Zawody składały się z 3 konkurencji (jazda po rowerowym torze przeszkód, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz rozwiązywanie testów ze znajomości przepisów ruchu drogowego). Zawody stały na bardzo wysokim poziomie. Do końca rywalizacja była bardzo zacięta i pojedyncze punkty decydowały o ostatecznej klasyfikacji. Licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać wysokie umiejętności zawodników, ogromną precyzję, opanowanie, niesamowitą koordynację a nade wszystko dużą wolę walki, wzajemny szacunek do siebie i wspólne kibicowanie podczas rywalizacji. Atmosfera zawodów była wyjątkowa.

Ostateczne wyniki:

Szkoły podstawowe:

 1. Szkoła Podstawowa w Stroniu (woj. małopolskie)
 2. Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach (woj. łódzkie)
 3. Szkoła Podstawowanr 1 we Włoszczowie (woj. świętokrzyskie)
 4. Szkoła Podstawowa w Czarnej (woj. podkarpackie)
 5. Szkoła Podstawowa w Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie)
 6. Szkoła Podstawowa w Wietrzychowicach (woj. małopolskie)
 7. Szkoła Podstawowa nr 18 w Kędzierzynie – Koźlu (woj. opolskie)
 8. Szkoła Podstawowa w Jesionowie (woj. zachodniopomorskie)
 9. Szkoła Podstawowa w Żukowie (woj. zachodniopomorskie)

Szkoły gimnazjalne:

 1. Gimnazjum nr 1 w Koluszkach (woj. łódzkie)
 2. Gimnazjum w Zakrzowie (woj. małopolskie)
 3. Gimnazjum nr 1 we Włoszczowie (woj. świętokrzyskie)
 4. Gimnazjum w Jedlińsku (woj. mazowieckie)
 5. Gimnazjum w Czarnej (woj. podkarpackie)
 6. Gimnazjum w Przelewicach (woj. zachodniopomorskie)
 7. Gimnazjum w Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie)
 8. Gimnazjum w Mazańcowicach (woj. śląskie)
 9. Gimnazjum nr 6 w Kędzierzynie – Koźlu

Wyniki indywidualne:

Szkoły Podstawowe:

 1. JAKUB KACZOR – Włoszczowa
 2. DAMIAN SULIGORSKI – Koluszki
 3. JAKUB KLIMECZKO – Stronie
 4. ADRIAN ODROWĄŻ – Stronie
 5. MARTYNA NOWAK – Stronie
 6. MICHAŁ GRZEBSKI - Nidzica

Szkoły gimnazjalne:

 1. ANIELA ZAWIŁA – Zakrzów
 2. JAKUB SPAŁA – Koluszki
 3. PIOTR HARANEK – Zakrzów
 4. DOMINIKA KRAWCZYK – Włoszczowa
 5. FILIP SZTUKA – Włoszczowa
 6. JAKUB DŁUGOSZ – Koluszki

 

 

Uroczysta Gala podsumowująca II Edycję Konkursu Filmowego „Bądź bezpieczny na drodze” - organizowanego przez Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie

18 listopada 2016 roku w Żabnie – powiat tarnowski, przy okazji odbywających się „Obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych”, podsumowano i wręczono nagrody Laureatom i uczestnikom II Edycji Konkursu Filmowego „Bądź bezpieczny na drodze”.

Powyższy Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych znajdujących się na terenie województwa małopolskiego. Jest to młodzież, która z uwagi na osiągnięty wiek może rozpocząć swoją przygodę z pojazdem, tj. motorowerem, a nawet pojazdem samochodowym. Taka forma akcji konkursowej, chęć przekazywania jak najistotniejszych treści drogowych w tworzeniu filmów sprawia, że uczestnicy konkursu musieli analizować, a tym samym pogłębiać swoją wiedzę dotyczącą ruchu drogowego. Jest to bardzo istotne, gdyż statystyki policyjne pokazują, że tzw. młodzi kierowcy są sprawcami co 4. wypadku drogowego. Przyczynami tych zdarzeń najczęściej jest brawura, alkohol oraz chęć popisania się przed rówieśnikami.

Organizatorami konkursu byli:

 1. Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie,
 2. Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,
 3. Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie,
 4. Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Krakowie,
 5. Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu,
 6. Kuratorium Oświaty w Krakowie,
 7. Centrum Inicjatyw BRD,
 8. Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Patronat honorowy objęli:

 1. Marszałek Województwa Małopolskiego – Pan Jacek Krupa,
 2. Wojewoda Małopolski – Pan Józef Pilch,
 1. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie – Pan nadinsp. Tomasz Miłkowski
 2. Małopolski Kurator Oświaty – Pani Barbara Nowak.

Patronat medialny objęli:

TVP Kraków, Radio RMF.FM, Radio Kraków, gazeta Krakowska.

Do konkursu nadesłanych zostało 28 filmów o różnorodnej tematyce, większa część z nich dotyczyła bardzo istotnej rzeczy, a mianowicie widoczności człowieka na drodze, były też filmy przestrzegające przed jazdą po alkoholu oraz zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej uczestnikom wypadku drogowego.

Nadesłane materiały filmowe poddano ocenie poprzez dokładne oglądnięcie każdego z nich i w oparciu o kryteria, tj. : wartości merytoryczne zawarte w materiale filmowym, przekaz do odbiorcy, pomysł, grafika, wykonanie wyłoniono zwycięzców konkursu.

Miejsce I zdobył film, którego autorami byli uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, Publiczne Gimnazjum w Zalasowej – powiat tarnowski – Izabela Golec, Patrycja Papuga, Przemysław Matraj. Film powstał pod kierunkiem Pana Krzysztofa Krempy.  

Film (kliknij – link do filmu)

Miejsce II zdobył film, którego autorem była uczennica z Gimnazjum nr 1 im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Radgoszczy – powiat nowosądecki. Film powstał pod kierunkiem Pani Joanny Burek nauczycielki szkoły do której uczęszcza autor filmu.

Film (kliknij – link do filmu)

Miejsce III zdobył film, którego autorami byli uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi w Brzesku – Kinga Wilk, Patrycja Niedojadło, Kacper Rogóż. Film powstał pod kierunkiem Pani Agnieszki Wdły nauczyciela szkoły do której uczęszczają autorzy filmu.

Film (kliknij – link do filmu)

Zwycięzcy konkursu otrzymali wspaniałe nagrody rzeczowe tablety oraz dyplomy  ufundowane przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie.


 

Wyniki VII Edycji Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”

25 listopada 2016 roku w Wydziale Ruchu Drogowego KWP w Krakowie Zespół Jury składający się z przedstawicieli organizatorów i partnerów akcji obradował przy wyłanianiu zwycięzców VII Edycji Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”.

Ocenie poddano szkoły, które (zgodnie z § 3 pkt 1 lit. d do regulaminu) do dnia 10.XI.2016 r. przesłały informacje o przebiegu akcji zgodnie z załącznikiem nr 2 do Regulaminu. Do konkursu zgłosiło się 405 szkół podstawowych.

Na posiedzeniu, Zespół Jury w oparciu o zapisy w Regulaminie VII Edycji Małopolskiego „Odblaskowa Szkoła” postanowił przyznać jednogłośnie następujące miejsca w Konkursie

Zajęte miejsca w VII edycji Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła” 

Ponadto Jury postanowiło wyróżnić najlepszą szkołę podstawową w każdym powiecie województwa małopolskiego:

Najlepsze szkoły podstawowe w każdym powiecie

Ewentualne odwołania od oficjalnych wyników mogą być złożone do dnia 1.12.2016r. do godz. 15.00 w Wydziale Ruchu Drogowego KWP w Krakowie (liczy się data wpływu odwołania do WRD KWP w Krakowie) – fax. 12 61 54 177, e – mail: wrdkwp@malopolska.policja.gov.pl, lub osobiście w sekretariacie WRD KWP w Krakowie. W przypadku braku odwołań wyniki konkursu traktuje się jako ostateczne i niepodlegające zmianom.

Uroczyste wręczenie nagród Laureatom odbędzie się 13 grudnia 2016 roku o godz. 18.00 w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie o czym zwycięskie szkoły podstawowe zostaną poinformowani oddzielnym pismem. 

Strony