Dla kierowców

Dzień Otwarty Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie

W sobotę 15 czerwca 2019 roku zorganizowano Dzień Otwarty Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie. Impreza odbyła się pod hasłem „Oswajamy Egzaminy” i miała na celu propagowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz przybliżenie zagadnień związanych z egzaminowaniem.

W spotkaniu uczestniczyli: Przewodniczący Małopolskiej WRBRD Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka i Dyrektor MORD w Krakowie Marek Dworak, którzy jednocześnie byli organizatorami tego przedsięwzięcia.

Udział w dniach otwartych wzięli – oprócz pracowników MORD w Krakowie - przedstawiciele Instytucji wchodzących w skład Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego: Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie, Strażacy i Druhowie ze Straży Pożarnych, Centrum Inicjatyw BRD, Zespół Ratownictwa Medycznego OSP w Białym Kościele, Żandarmeria Wojskowa, Radio Kraków i TVP3 Regionalna.

Egzaminatorzy MORD w Krakowie odpowiadali na pytania związane z egzaminowaniem. Chętni mieli możliwość przystąpienia do próbnego egzaminu teoretycznego na kat. B

Odbyło się spotkanie konsultacyjne z ekspertami w zakresie egzaminowania i przepisów ruchu drogowego.

Dla najmłodszych uczestników przygotowane zostały zajęcia z zestawem edukacyjnym „Autochodzik”, a dla trochę starszych pokaz egzaminu na kartę rowerową, z możliwością skorzystania z próbnych jazd na mobilnym miasteczku ruchu drogowego. Ponadto dzieci mogły zrobić sobie jedyne i niepowtarzalne odciski linii papilarnych.

Dla chętnych kierowców samochodów osobowych udostępniona była nieodpłatnie – obsługiwana przez Inspektorów WITD w Katowicach – Mobilna Stacja Diagnostyczna.

Dodatkowe atrakcje przygotowane były przez Straż Pożarną i Służby Ratownicze OSP. Strażacy przeprowadzili pokaz ratownictwa drogowego polegającego na wydobywaniu ofiar wypadku uwięzionych w zakleszczonym pojeździe.  

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz zabytkowych samochodów udostępnionych przez członków Automobilklubu Krakowskiego.

Impreza była transmitowana na żywo przez Radio Kraków w programie „Radiostrada”.

 

Uroczysta Gala podsumowująca V edycję Małopolskiego Konkursu Filmowego "Bądz bezpieczny na drodze"

W piątek 14 czerwca  2019 roku w siedzibie Radia Kraków, odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody Laureatom V Edycji Małopolskiego Konkursu Filmowego „Bądź bezpieczny na drodze”. Akcja skierowana była do uczniów III klas gimnazjum oraz uczniów szkół średnich. W spotkaniu uczestniczył Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Pan Łukasz Smółka, który pogratulował autorom filmów znakomitych pomysłów, a także życzył bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji.

Do konkursu nadesłane zostały filmy o różnorodnej tematyce, większa część z nich dotyczyła bardzo istotnej rzeczy, a mianowicie widoczności człowieka na drodze, a także ogólnych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Materiały filmowe zostały poddane ocenie Jury Konkursu, które postanowiło przyznać następujące miejsca:

W kategorii III klas gimnazjum

I Miejsce zdobyły uczennice z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Radgoszczy.

II Miejsce zdobyły uczennice z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Spytkowicach.

III Miejsce zdobyli uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Spytkowicach.

W kategorii szkół średnich

I Miejsce zdobyli uczniowie z IV Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Tarnowie.

II Miejsca zdobyli uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych  w Gromniku.

III Miejsce zdobyły uczennice z I Liceum Ogólnokształcącego im. Eugeniusza Romera w Rabce Zdroju.

Zwycięzcy konkursu otrzymali wspaniałe nagrody rzeczowe ufundowane przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz dyplomy, a także upominki ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Nagrody wręczali zaproszeni goście: podinsp. Robert Michalik - Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, Andrzej Witek - Zastępca Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie, Michał Pierzchała Zastępca Dyrektora Departamentu Infrastruktury i Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Rafał Marek – p.o. Dyrektor Oddziału Terenowego TVP S.A w Krakowie, Mariusz Sűss – redaktor TVP Kraków oraz oraz Marcin Koczyba - redaktor Radia Kraków.

Organizatorami konkursu byli:

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie,

Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie,

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Krakowie,

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu,

Kuratorium Oświaty w Krakowie,

Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

 Patronat honorowy objęli:

Marszałek Województwa Małopolskiego – Pan Witold Kozłowski,

Wojewoda Małopolski – Pan Piotr Ćwik,

Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie –

Pan nadinsp. dr Krzysztof Pobuta,

Małopolski Kurator Oświaty – Pani Barbara Nowak.

Patronat medialny objęli:

TVP Kraków, Radio Kraków.

Po zakończeniu gali zwycięzcy wraz z opiekunami oraz zaproszeni uczniowie XVI LO w Krakowie uczestniczyli na żywo w specjalnym wydaniu programu radiowego Radia Kraków  „Radiostrady”. Podczas rozmów szczególną uwagę zwracano na bezpieczeństwo             w ruchu drogowym. Ponadto uczniowie wymieniali się pomysłami i inspiracjami w zakresie tworzenia filmów do konkursu. Wystąpienie w audycji radiowej było dla uczniów bardzo ciekawym doświadczeniem.

W tradycji działalności Wydziału Ruchu Drogowego jest przejazd wraz z kolumną  autobusów z dziećmi niepełnosprawnymi - podopiecznymi Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym  ”Bądźcie z Nami” - na korzkiewską łąkę. Wydarzyło się to 4 czerwca 2019 roku w miejscowości Korzkiew u podnóża zamku rycerskiego, gdzie zorganizowano  41  Festyn Integracyjny pod nazwą „Witamy Lato – 2019 W KRÓLESTWIE OWADÓW”. Ponad 800 dzieci z  ośrodków specjalnych miasta Krakowa mogło wspólnie integrować się ze zdrowymi dziećmi,  mając do dyspozycji mnóstwo atrakcji.

Jak co roku, grono wielbicieli motocykli policyjnych skupiło się wśród pojazdów celem wykonania pamiątkowych zdjęć. Jednak najważniejszym, bezcennym momentem było uchwycenie uśmiechów na twarzach dzieci.

 

Finał wojewódzki XXIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego

W sobotę 25 maja 2019 roku na terenie Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego  w Nowym Sączu, odbył się finał wojewódzki XXIII edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

 

Celem Turnieju było popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości przepisów ruchu drogowego i wiedzy motoryzacyjnej, umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przygotowanie do uczestnictwa w uprawianiu sportów motorowych.

W Turnieju wystartowało 9 drużyn (trzyosobowych) w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – zwycięzcy eliminacji powiatowych naszego województwa.

 

Rozgrywane były następujące konkurencje:

 

- test z przepisów ruchu drogowego,

- test z historii polskiej motoryzacji,

- test skrzyżowań,

- przygotowanie pojazdu do jazdy – konkurencja polegała na odszukaniu usterek w pojazdach,                    

- jazda sprawnościowa motorowerem – konkurencja polegała na bezpiecznym i technicznym przejeździe motorowerem po wyznaczonej trasie,                        

- udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej – konkurencja polegała na prawidłowym wykonaniu zadania praktycznego przez całą drużynę.

- jazda sprawnościowa samochodem z tzw. „talerzem Stewarta” – konkurencja polegała na przejechaniu wyznaczonego toru z talerzem Stewarta.

Na podstawie wyników powyższych konkurencji zostali wytypowani Mistrzowie województwa małopolskiego XXIII edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego :

 

W klasyfikacji drużynowej:

I miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkół Techniczno - Ekonomicznych  w Myślenicach.

II miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu.

III miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie.

 

W klasyfikacji indywidualnej:

I, II i III miejsce zdobyli uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno - Ekonomicznych w Myślenicach.

 

Ponadto, wręczony został również puchar Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu za zajęcie I miejsca w konkurencji: „Jazda sprawnościowa samochodem”. Najlepszy w tej konkurencji okazał się być uczeń z Zespołu Szkół Samochodowych w Nowym Sączu.

 

Zwycięzcy otrzymali puchary, oraz nagrody rzeczowe, a dodatkowo wszystkim zawodnikom wręczone zostały pamiątkowe dyplomy grawerowane za udział w turnieju.

Nagrody zostały ufundowane przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Polski Związek Motorowy – Oddział w Krakowie.

W piątek 5 kwietnia 2019 roku odbyła się impreza profilaktyczno - edukacyjna „Dzień bezpieczeństwa w Gdowie”. Organizatorami tego przedsięwzięcia obok Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie byli: Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Urząd Gminy w Gdowie, Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz Radio Kraków.

Spotkanie składało się z trzech części, pierwsza skierowana do najmłodszych uczestników ruchu drogowego, druga dotyczyła bezpieczeństwa młodzieży na drogach natomiast część trzecia skierowana była do Seniorów. W sumie w działaniach uczestniczyło ponad 1000 osób.

Na specjalnym miasteczku ruchu drogowego, dzieci pod nadzorem policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie zmagały się z prawdziwymi sytuacjami na drodze. Na początku policjantka omówiła podstawowe przepisy dotyczące zachowania się na drodze, a następnie zdobyte wiadomości dzieci mogły wykorzystać w praktyce na miasteczku ruchu drogowego, które wyposażone było w sygnalizację świetlną, rondo, przejście dla pieszych oraz znaki drogowe.

Kolejnym etapem spotkania w Gdowie był program „Road Show” skierowany do młodzieży.

„Road Show” to emocjonalny, multimedialny program edukacyjny przedstawiany na specjalnie przygotowanej do tego scenie. Bardzo ważną rolę w całym  przedstawieniu odgrywa odpowiednio dobrany nastrój, punktowe oświetlenie, muzyka i efekty dźwiękowe. Program zawiera efekty audiowizualne, informacyjne, refleksje i zeznania bezpośrednich świadków i uczestników wypadku drogowego. Uczestnicy spotkania wysłuchali wypowiedzi służb mundurowych - policjanta, strażaka, ratownika medycznego. Każdy opowiadał o tragicznych zdarzeniach drogowych z udziałem młodych ludzi. Ponadto, matka opowiedziała o swoich uczuciach po stracie osoby najbliższej - syna. Jednakże największe wrażenie zrobiło wystąpienie Jakuba (uczestnika wypadku drogowego), który obecnie jest w trakcie rehabilitacji i ciężką pracą powraca do zdrowia. Spotkanie było niesamowitym przeżyciem, a zarazem ciekawą lekcją dotyczącą niezwykle ważnego tematu jakim jest bezpieczeństwo młodzieży.

Na zakończenie programu głos zabrali zaproszeni goście. Gospodarz  - Pan Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas podziękował organizatorom za przygotowanie tego przedsięwzięcia, sam również opowiedział o wypadku sprzed lat, w którym zginęła mała dziewczynka, a który to zrobił na nim ogromne wrażenia i pamięta go do dzisiaj. Zwrócił się z apelem do młodych ludzi o zachowanie rozwagi na drodze.

Pan Marek Dworak – Sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego podkreślił jak ważne jest stosowanie się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Przestrzegał młodzież przed negatywnymi zachowaniami, które mogą przyczynić się do tragedii na drodze.

Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Krakowie podinsp. Krzysztof Dymura oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie podinsp. Robert Michalik zaznaczyli jak ważne są działania profilaktyczne w ruchu drogowym. Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy, iż brak rozwagi na drodze może przyczynić się do nieszczęścia. Naczelnicy w wypowiedziach dzielili się swoimi doświadczeniami wieloletniej służby w ruchu drogowym i radzili jak być bezpiecznym na drodze.

Ponadto naczelnik Dymura w swoim wystąpieniu podkreślił jak ważne jest uświadamianie osób starszych i przekazywanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą ich spotkać w codziennym życiu.

Trzecia część spotkania skierowana była do Seniorów, podczas którego policjantki z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie zaapelowały, aby nie dali się nabrać oszustom wyłudzającym od osób starszych pieniądze oraz inne wartościowe przedmioty. Opowiedziały  o metodach działań oszustów podszywających się pod policjantów, funkcjonariuszy CBŚP, prokuratorów, pracowników administracji itp. Policjantki podkreśliły, że nie należy przekazywać telefonicznie żadnych  informacji o sobie, a także przekazywać swoich oszczędności obcym osobom, nawet mundurowym ponieważ policjanci nigdy, w żadnej sytuacji nie żądają od obywateli pieniędzy.

Kolejnym tematem poruszonym na spotkaniu, to zaproszenia, jakie otrzymują seniorzy np. na pokazy, bezpłatne badania itp., gdzie oferowane są do zakupu produkty o niskiej jakości, a ceny ich są kilkadziesiąt razy wyższe od cen podobnych artykułów oferowanych w sklepach stacjonarnych. Oprócz tego omówiły tematykę związaną z przestępczością internetową, wpuszczania do domu osób nieznajomych, przedkładanych do podpisu różnych umów. Na zakończenie wręczono materiały informacyjno-edukacyjne oraz odblaski „Warta”.

Uczestnicy wszystkich trzech zaprezentowanych paneli byli pod ogromnym wrażeniem. Dziękowali za zorganizowanie tego typu działań, które niewątpliwie będą miały wpływ na poprawę bezpieczeństwa.

Przebieg „Dnia bezpieczeństwa w Gdowie” na bieżąco relacjonowany był w Radiu Kraków.

 

 

Strony