Policyjne działania w Zakopanem podczas długiego weekendu majowego - AKTUALNOŚCI - Policja Małopolska

AKTUALNOŚCI

Policyjne działania w Zakopanem podczas długiego weekendu majowego

Data publikacji 04.05.2021

Długi majowy weekend minął pod Tatrami bardzo spokojnie. Tatrzańskich policjantów wspierało kilkudziesięciu mundurowych z Krakowa. Dodatkowe patrole zwracały szczególną uwagę na noszenie maseczek i utrzymywanie dystansu. Przez trzy dni funkcjonariusze przeprowadzili 208 interwencji, wylegitymowali 826 osób. 203 ujawnione wykroczenia dotyczyły braku noszenia maseczki.

Na „majówkę” do Zakopanego i okolic zjechało wielu jednodniowych turystów. Zdecydowana większość z nich podróżowała małopolską Zakopianką. Tam policjanci w trosce o bezpieczeństwo na drogach prowadzili kontrole prędkości i badania trzeźwości.

Część turystów przybyłych do stolicy polskich Tatr uzbroiła się w parasolki i płaszcze przeciwdeszczowe, a następnie udała się na mniej wymagające szlaki turystyczne. Część przyjechała do Zakopanego w poszukiwaniu rozrywki i imprez dopuszczając się przy tym niestety zakłóceń ładu i porządku publicznego.  Najwięcej takich interwencji miało miejsce w sobotę i niedzielę.  
W sobotni dzień i noc mundurowi przeprowadzili z Zakopanem ponad 70 interwencji legitymując w sumie 300 osób. Na Krupówkach doszło  do jednego incydentu, w którym rozbawiona młodzież około godziny 22 urządziła sobie dyskotekę pod gołym niebem. Policjanci przejeżdżający obok wezwali posiłki, impreza została zakończona a organizator hulanki dostał mandat.  Była to jedyna interwencja wobec większej grupy osób. Policjanci ujawnili  40 wykroczeń związanych z brakiem maseczek czy łamaniem innych epidemiologicznych obostrzeń.  Sprawców ukarano mandatami bądź zostaną skierowane wobec nich wnioski do sądu o ukaranie.

Z niedzieli na poniedziałek nie było już tak tłoczno jak poprzedniej nocy. Wprawdzie turystów było wielu, ale większość spacerowała i robiła zakupy. Odnotowano  pojedyncze wybryki osób, które przesadziły z alkoholem. Funkcjonariusze reagowali na sytuacje, kiedy osoby poruszały się bez maseczek, piły alkohol w miejscu publicznym, zachowywały się wulgarnie lub obsceniczne. Nie doszło natomiast do spontanicznych ulicznych imprez. Niedzielne popołudnie i noc przebiegła bardzo spokojnie. Około 1.00 nad ranem Krupówki były już zupełnie puste.  Ogółem w niedzielę, policjanci z Zakopanego i wspomagający ich  mundurowi  z Oddziału Prewencji Policji z Krakowa przeprowadzili  75 interwencji. Wylegitymowano 284 osoby,  z których 50 ukarano mandatami karnymi za brak maseczek lub złamanie innych sanitarnych obostrzeń.  

Podczas majówki prowadzono także w powiecie tatrzańskim kontrole obiektów gastronomicznych i hotelowych. Działania prowadziła inspekcja sanitarna, a także policjanci, strażacy i funkcjonariusze Krajowej  Administracji  Skarbowej. Skontrolowano łącznie 176 takich obiektów. W 6 przypadkach zostały ujawnione nieprawidłowości dotyczące działających  obiektów noclegowych i restauracji serwujących dania w  lokalu. W tych przypadkach wszczęto postepowania wyjaśniające. 

  • radiowóz opp w Krakowie stojący na ktrupówkach
  • radiowóz opp w Krakowie stojący na ktrupówkach
  • Dwóch policjantów prewencji legitymuje mężczyznę na ławce
  • Policjanci przy radiowozie prewencji na Krupówkach
  • Legitymowanie przy radiowozie
  • Widok na deptak Krupówki oraz radiowóz oddziału prewencji
  • Legitymowanie grupy na Krupówkach przez prewecję
Powrót na górę strony